ONLINE Po sčítaní takmer všetkých hlasov je rozhodnuté: VOĽBY VYHRAL SMER-SD
Slovensko dnes (30. septembra) žije predčasnými parlamentnými voľbami. Tak ako už býva, ani dnešný volebný deň sa nezaobišiel bez viacerých kuriozít, šokujúcich momentov či trapasov.
06:00 – Veľa sa toho už nezmení… Víťazom volieb je Ficov Smer-SD
Po spočítaní 99,2 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s podporou 23,31 percenta. Podľa informácií Štatistického úradu SR je druhou najsilnejšou stranou hnutie Progresívne Slovensko, ktorému odovzdalo hlas 16,98 percenta voličov, a na treťom mieste je strana Hlas-SD s 14,98 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,02 %), Kresťanskodemokratické hnutie (6,91 %), Sloboda a Solidarita (6,18 %) a Slovenská národná strana (5,67). Pod hranicou zvoliteľnosti je strana Republika (4,80 %), Aliancia (4,46 %), Demokrati (2,92 %) a hnutie Sme rodina (2,25 %).
03:35 – Nočné SMSky predsedov
Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka na tlačovej besede uviedol, že si s predsedami viacerých politických subjektov vymenili SMS. Podľa neho všetci čakajú, ako to dopadne. Nechcel konkretizovať, či si vymenil správy aj s predsedom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. Predpokladá, že s niektorými sa telefonicky spojí ešte dnes v noci. Na otázku, či je PS ochotné rokovať po voľbách aj s hnutím OĽaNO a priatelia povedal, že PS je otvorené rokovaniam so všetkými demokratickými, proeurópskymi stranami, ktoré si ctia právny štát.
01:45 – Príhovor Michala Šimečku, predsedu PS
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka sa prihovoril prítomným vo volebnej centrále progresívcov vo chvíli, keď bolo sčítaných približne 20 percent volebných zápisníc. Avizoval, že má dobrú i zlú správu. „Dobrá správa je, že hnutie Progresívne Slovensko šesť rokov od svojho založenia bude súčasťou Národnej rady. A tá zlá správa je, že to, s akým ziskom a na ktorom mieste, na to si ešte budeme musieť počkať,” povedal. „Lebo, ako vidíte, tých hlasov, ktoré sú spočítané, je zatiaľ veľmi málo, čiže vás chcem všetkých pripraviť na asi dlhý a napínavý večer a noc,” pokračoval. „Zrejme ani digitalizácia v slovenskej štátnej správe nepostupuje tak rýchlo, ako sme dúfali, a čaká na Trubana s Hargašom,” zažartoval šéf progresívcov.
01:20 – Po spočítaní 30,14 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD
Po spočítaní 30,14 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 24,67 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 16,72 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 12,58 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí (8,96 %), KDH (7,47 %), SNS (5,97 %), Szövetség Aliancia (5,86 %) a hnutie Republika (5,33 %). Pod hranicou zvoliteľnosti je zatiaľ strana SaS so 4,5 percentami a hnutie Sme rodina s 2,59 percentami.
00:40 – Aj po spočítaní 18,17 percenta okrskových zápisníc je naďalej na prvom mieste Smer-SD
Po spočítaní 18,17 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste strana Smer-SD s 25,43 percentami. Na druhom mieste sa podľa informácií Štatistického úradu SR zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 17,43 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 11,11 percentami. Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí (8,99 %), KDH (7,45 %), SNS (6,07 %), Szövetség Aliancia (5,99 %) a hnutie Republika (5,55 %).
00:05 – Po spočítaní 12 percent okrskových zápisníc je zatiaľ víťazom strana Smer-SD
Po spočítaní 12,05 percenta okrskových zápisníc je zatiaľ víťazom strana Smer-SD s 25,82 percentami. Na druhom mieste sa podľa Štatistického úradu zatiaľ umiestnila strana Hlas-SD s 18,19 percentami. Treťou v poradí je hnutie PS s 10,42 percentami. Nasledujú OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí (8,58 %), KDH (7,37 %), SNS (6,12 %), Szovetség Aliancia (5,94 %) a hnitie Republika(5,55 %).
23:45 – Pellegrini sklamanie nevníma
Líder Hlasu – SD Peter Pellegrini je rád, že si jeho strana vo všetkých výsledkoch exit pollu zachovala pozíciu tretej najsilnejšej strany. Myslí si, že Hlas-SD bude zohrávať veľmi vážnu úlohu pri vyjednávaniach o budúcej koalícii. „Zatiaľ varíme z prieskumu a nie z volebných výsledkov. Takýto výsledok však nie je hanbou, ani prehrou, a zodpovedá prieskumom za posledné obdobie. Myslím si však, že to môže dopadnúť ešte lepšie,” uviedol Pellegrini. Taktiež zdôraznil, že do budúcej vlády Hlas-SD rozhodne nevstúpi s hnutím Republika.
23:20 – Sulík už gratuloval Šimečkovi
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík po zverejnení exit pollu v televízii Markíza zablahoželal kolegom z hnutia Progresívne Slovensko k víťazstvu v parlamentných voľbách. „Výsledok je to naozaj impozantný,“ povedal. K výsledku vlastnej strany poznamenal, že by to bolo piatykrát, čo by sa strana SaS dostala do parlamentu. „To nie je maličkosť, neviem, či nie sme druhá najúspešnejšia strana v histórii Slovenska,“ povedal.
23:17 – Predbežné poďakovanie Milana Majerského, predsedu KDH
23:15 – Aj podľa druhého EXIT POLLu vyhralo PS, prepadákom je zatiaľ Sme rodina
Podľa exit pollu, ktorý pre RTVS exkluzívne vypracovala agentúra MEDIAN SK, by voľby do Národnej rady SR vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS). Nasledovali by strany Smer-SD a Hlas-SD. Do parlamentu by sa celkovo dostalo osem politických subjektov. Prieskum ukázal, že PS hlas odovzdalo 20 percent respondentov. Smer volilo 19,1 percenta opýtaných, stranu Hlas 11,2 percenta. Do NR SR by sa dostala aj trojkoalícia OĽANO, Kresťanskej únie a Za ľudí, ktorej podľa exit pollu odovzdalo hlas 9,5 percenta respondentov. Poslanecké mandáty by získali aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré volilo 6,4 percenta opýtaných. S rovnakým ziskom hlasom by nasledovala strana Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Republika so 6,1 percenta hlasov. Posledným subjektom, ktorý by získal kreslá v parlamente, by bola Slovenská národná srana (SNS) s podporou 5,4 percenta. Pred bránami parlamentu by zostali Szövetség-Aliancia (4,2 percenta), Demokrati (3,4 percenta), Sme rodina (3,3 percenta) aj Kotlebovci – ĽSNS (1,9 percenta). Ostatné kandidujúce subjekty by podľa exit pollu agentúry MEDIAN SK získali menej ako jedno percento hlasov.
23:05 – Vyjadrenie Petra Pellegriniho po EXIT POLLE
Peter Pellegrini vo vyjadrení pre TV Markíza uviedol, že sa nebude hrnúť do žiadnej veľkej štvorkoalície. Zároveň pomerne razantne vylúčil z akejkoľvek spolupráce Republiku.
22:45 – Podľa EXIT POLLu je víťazom volieb PS
EXIT POLL TV Markíza priniesol prvé výsledky. Podľa nich je víťazom strana Progresívne Slovensko s 23,5 percentami. Smer-SD získal 21,9 percent. Tretí skončil Hlas-SD s 12,2 percentami. Pripomíname však, že zatiaľ ide len o predbežný EXIT POLL a nie oficiálne výsledky volieb.
22:10 – Slepý EXIT POLL
Televízia Markíza zverejnila prvý, tzv. Slepý EXIT POLL, v ktorom boli uvedené percentá, avšak nie strany, nakoľko ešte nebolo ukončené volebné moratórium. Každopádne, veľký šok spôsobil pomerne veľký rozdiel medzi 2. a 3. miestom.
21:00 – Volebná noc u progresívcov je v plnom prúde
Volebná noc hnutia Progresívne Slovensko je v plnom prúde. Predseda Michal Šimečka dorazil na miesto konania v Edison Parku v Bratislave okolo ôsmej hodiny večer, o 21:00 sa prihovoril prítomným. Skonštatoval, že na kampaň, ktorú viedli, je hrdý, podľa neho ju viedli pozitívne, bez podpásových útokov na súperov. Dodal, že ponúkli program i hodnoty. „Mám pocit, že napriek všetkým hoaxom, antikampani, útokom naša ponuka medzi ľuďmi zarezonovala,“ vyjadril sa.
20:35 – Sulík verí, že strana SaS bude úspešná
Strana Sloboda a Solidarita by sa podľa jej predsedu Richarda Sulíka mohla piatykrát po sebe dostať do Národnej rady SR. „Myslím, že by sme to mohli dať,” povedal po tom, ako krátko po 20:30 prišiel do svojej straníckej centrály v Liberálnom dome. Podľa neho môže nastať aj patová situácia. „Myslím si, že účasť SNS rozhodne, či to bude pat alebo či tu budeme mať úplne temnú vládu, uvidíme,” uviedol v prítomnosti svojho straníckeho kolegu Juraja Drobu. Predvolebná kampaň bola podľa neho intenzívna. „Bola najnáročnejšia z toho, čo som doteraz zažil,” dodal šéf liberálov.
20:15 – Polícia je v pozore, ale…
Polícia v priebehu dnešných parlamentných volieb zatiaľ nemusela použiť donucovacie prostriedky na zabezpečenie verejného poriadku. Na brífingu to uviedol viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Priebeh volieb v tejto súvislosti zhodnotil ako mimoriadne pokojný.
19:45 – Otvorenie štábov
Jednotlivé politické strany začali postupne otvárať svoje volebné štáby, kde začali vítať hostí a médiá. Postupne do nich začnú prichádzať členovia strán, ako aj ich predsedovia.
19:20 – Výzva pre východniarov
Viacerí kandidáti politických strán z východného Slovenska zdieľali na svojich profiloch na sociálnych sieťach výzvy, aby východniari prišli voliť. Podľa ich informácií mala byť totiž volebná účasť v hlavnom meste o 20% vyššia ako na východe.
19:00 – Úmrtie voliča predĺži moratórium o päť minút
Kolaps a následné úmrtie voliča v Považskej Bystrici predĺži volebné moratórium o päť minút. Ako potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz, skončiť by malo o 22:45. Už skôr sa moratórium predĺžilo o 40 minút pre kolaps člena okrskovej komisie v bratislavskej Petržalke.
FICO VOLIL MEDZI PRVÝMI
Väčšina slovenských politikov a najmä lídri strán a kandidátok, zvyknú chodiť voliť v doobedňajších hodinách. Ináč tomu nebolo ani dnes. Medzi prvými sa k volebnej urne dostavil predseda Smeru-SD Robert Fico. Volil v obci Hrušovany, kde vyrastal. Do volebnej miestnosti prišiel v spoločnosti svojej mamy.
Rovnako s mamou volil aj Boris Kollár, ku ktorému sa však pridali aj dve najstaršie dcéry, brat a zároveň poslanec NR SR Ľudovít Goga s rodinou a expartnerka a taktiež poslankyňa Petra Krištúfková.
O prvý zaujímavý moment sa postaral paradoxne súčasný premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, ktorý si tesne pred vstupom do volebnej miestnosti uvedomil, že si zabudol doma občiansky preukaz, po ktorý sa tak musel vracať. Po úspešnom odvolení uviedol, že na výber je viac strán a každý si vyberie podľa seba, a podľa toho, aké Slovensko chce vidieť. “Ja len poprosím všetkých spoluobčanov, pre ktorých je budúcnosť tejto krajiny dôležitá, treba ísť voliť, lebo ak nejdete voliť, niekto iný rozhodne za vás. Možno práve taký človek, z ktorého názormi nesúhlasíte,” povedal po odchode z volebnej miestnosti premiér.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Polícia prijala v Košiciach podozrenie z porušenia MORATÓRIA
Kuriózna situácia nastala aj v súvislosti s voľbou prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá prišla do volebnej miestnosti s vyše hodinovým meškaním. Dôvodom bol istý muž, ktorý sa ju rozhodol pred miestnosťou čakať a nechcel odísť. Keď ho dôsledne preverili, prezidentka napokon prišla a prehodila s ním pár slov. Pred kamerami jej povedal, že mu nebolo umožnené kandidovať v súčasných voľbách a rád by sa sťažoval. Dokonca jej odovzdal list a hlava štátu prisľúbila, že sa s celou záležitosťou oboznámi.
Čaputová sa následne presunula k volebnej urne a po odvolení poskytla krátke vyjadrenie pre médiá. V ňom uviedla, že si myslí, že jednou z najdôležitejších úloh budúcej vlády je pokúsiť sa o čo najväčší zmier v spoločnosti. Dôležité je podľa nej prísť, aby voľby dopadli tak, že budú vyjadrovať čo najviac názorov všetkých občanov Slovenska. Podotkla, že po voľbách je pripravená v zmysle ústavy postupovať spôsobom, ktorý bude čo najrýchlejšie viesť k vzniku novej vlády, ktorá bude mať väčšinovú podporu v parlamente.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: V metropole východu odvolil aj Rudolf Schuster
Voľby do parlamentu mali pôvodne končiť o 22:00, avšak volebné moratórium sa dvakrát predlžovalo. Najprv do 22:40, neskôr ešte o ďalších päť minút.