Schuster, Gašparovič, Kiska či Čaputová. Hlavy štátu sa stretli pri jednom stole
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (20. 2.) privítala na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci svojich predchodcov Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku. Prezidentka tak nadviazala na tradíciu, ktorú založil bývalý prezident Kiska.

„Stretávame sa aj počas roka pri rôznych príležitostiach, ale toto je príležitosť porozprávať sa aj o aktuálnej situácii na Slovensku. Bolo to príjemné stretnutie, aj sme sa spoločne zasmiali,” uviedla prezidentka a dodala, že verí, že budúca hlava štátu túto tradíciu rovnako zachová.
Gašparovič doplnil, že sa na spoločnom obede nerozprávali konkrétnejšie o aktuálnej situácii, no zhodli sa na tom, že je na Slovensku veľký zmätok. Podľa Schustera to, čo sa teraz deje, ide z parlamentu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Prezidentka podpísala novelu Trestného zákona, podá návrh na Ústavný súd SR
„Dnes tá nenávisť medzi koalíciou a opozíciou je preto, že jeden nechce počuť druhého,” uviedol Schuster. Prezidenti sa pri obede zhodli na tom, že k takej situácii, aká je aktuálne, dochádza aj preto, lebo Slovensko nemá dobrý volebný zákon.
Takáto zmena by podľa Kisku by bola pre krajinu prospešná, aby sa Slovensko vyhlo tomu, čo sa práve teraz deje v parlamente. „Musí niekto začať. Musí začať ten, kto vládne, pretože ten udáva tón. Musí nastúpiť kurz zmierovania. To môže však prísť len zhora. Kým sa však volebný zákon nezmení, nič sa nezmení. Ide to stále do ostrejšieho boja, a to nie je dobré,” uzavrel Schuster.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PROFIL KANDIDÁTOV: Do boja o prezidentské kreslo sa zapojilo 11 mužov
Zdroj: SITA (kv)
Galéria



Odporúčané články

Parlamentné voľby by vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS), získalo by 21 percent voličských hlasov. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre portál 360tka.sk. Prieskum bol realizovaný v dňoch 1. až 8. apríla na vzorke 1 020 respondentov.

Bezpečnostní analytici a politickí predstavitelia varujú pred rastúcim rizikom, že Rusko môže rozšíriť svoje vojenské operácie aj mimo Ukrajiny. Viaceré zdroje naznačujú, že situácia by sa mohla dramaticky zhoršiť už na jeseň 2025, pričom najväčšie obavy vyvoláva možný pád Kyjeva.

Vládny kabinet schválil návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s výskytom vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky (SLAK) na celom území Slovenskej republiky.