Sulík nerozumie energetike, tvrdí minister Taraba
Minister životného prostredia nominovaný stranou SNS uviedol, že nie je nič krajšie, ako keď najväčší expert slovenskej opozície, Richard Sulík, ukáže, že nerozumie veciam. V minulosti nemal vedieť, ako sa tvorí DPH. Teraz mu Tomáš Taraba vyčíta, že sa nerozumie ani energetike.

Taraba mal reagovať na ataky zo strany bývalého predsedu SaS, dnes už iba čestného predsedu o tom, že Gabčíkovo ide predávať elektrickú energiu cez schránkovú firmu. Minister tak podľa jeho slov len využil príležitosť na to, aby znova mohol Sulíka poučiť. Ak má byť totiž tým, ktorý je najkompetentnejší v opozícii, tak tá je v žalostnom stave.
„Spoločnosť Vodohospodárska výstavba všetku svoju elektrickú energiu predáva na burze, za najvyššiu možnú cenu. A existujú výkyvy, napríklad keď fúka na Baltiku a podobne, kedy cez víkend neviete elektrickú energiu skladovať, takže ju potrebujete predať,“ poznamenal v úvode reakcie Taraba.
Minister ďalej tvrdil, že elektrická energia má cez víkendy niekedy nulovú či dokonca zápornú hodnotu. Vtedy Vodohospodárska výstavba, či ktorýkoľvek iný energetický podnik, využíva nejakú spoločnosť, ktorá poskytuje najvyššiu možnú cenu a zaplatí za elektrickú energiu vopred.
V porovnaní s SaS sa snažil Tomáš Taraba podľa jeho slov o transparentnosť, pričom poukázal na Sulíkove prepíjanie peňazí v Dubaji za 600 tisíc eur. Odmietnutie spoločnosti, ktorá prišla s najvyššou možnou cenou na trhu, pričom disponuje všetkými potrebnými povoleniami, by považoval za vyslovene trestný čin.
Na záver sa k reakcii na obvinenia bývalého ministra hospodárstva pridal aj samotný riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda. Toho Tomáš Taraba podľa jeho slov prizval, aby pomohol vysvetliť Sulíkovi, ako funguje obchod s elektrickou energiou.
Molda priblížil, že aktuálne ma spomínaná spoločnosť, ktorej je riaditeľom uzavretých 31 kontraktov na predaj elektrickej energie. K predaji na burze sú potrebné rámcové zmluvy, pričom jedna z nich má byť tou inkriminovanou. Na záver dodal, že pokiaľ sú splnené podmienky a druhá strana je ochotná zaplatiť najlepšiu cenu, nevidí dôvod na to, aby sa takýto obchod neuskutočnil.
Odporúčané články

Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ostro kritizoval Európsku úniu za dlhodobé zanedbávanie základných politických a ekonomických priorít. Reagoval tak na rozhodnutie Spojených štátov amerických, ktoré po nástupe novej administratívy zaviedli 20-percentné clá na všetky produkty dovezené z EÚ.

Parlamentný výbor pre európske záležitosti mu dnes dopoludnia schválil stanovisko, s ktorým odchádza do Bruselu. Fico ho zdôvodňoval tým, že bez tranzitu plynu cez Ukrajinu nie je možné zabezpečiť konkurencieschopnosť európskej ekonomiky.