Čo je spravodlivosť? Na túto tému diskutovali odborníci na košickej univerzite (FOTO)
V utorok 7. 5. prebehla na pôde Katedry politológie Filozofickej fakulty UPJŠ konferencia zameraná na rôzne aspekty spravodlivosti. Svoj výstup na nej mala aj bývalá ministerka financií Ing. Brigita Schmögnerová, CSc. Rovnako sa jej zúčastnil aj riaditeľ Filozofického ústavu SAV doc. Mgr. Richard Sťahel, PhD.

Spravodlivosť je otázkou, ktorou sa ľudia zaoberajú od dávnych čias. V súčasnosti sa však dostáva do popredia čím ďalej, tým viac. Je totiž otázne, či je dnes ešte táto hodnota stále rovnako podstatnou alebo stráca na svojom význame. Práve týmito otázkami sa mala daná konferencia zaoberať.
Jej organizátorom bolo OZ Pracujúca chudoba, v spolupráci s Rosa Luxemburg Stiftung, Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ, Konfederáciou odborových zväzov Slovenskej republiky, Asociáciou sociálno-ekonomických analytikov a OZ Proforum. Moderovala ju hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky Mgr. Martina Nemethová, spoločne s Mgr. Samuelom Váhovským z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ.
Konferencia prebiehala od rána, keďže jej začiatok otvoril prodekan Filozofickej fakulty UPJŠ pre medzinárodné vzťahy Mgr. Jozef Benka, PhD. už o 9:00 hod. Program bol výrazne bohatý, keďže ho tvorilo päť vystúpení, zameraných na odlišné oblasti, v ktorých spravodlivosť hrá alebo by mala hrať svoju rolu.
Galéria



Spomínaná Ing. Brigita Schmögnerová, CSc. sa vo svojom výstupe venovala ekonomickej spravodlivosti. V rámci prejavu načrtla viaceré iniciatívy, ale rovnako aj výzvy, ktorým naša spoločnosť v tejto oblasti čelí. Takisto sa dotkla tém ako progresívne dane alebo dostupnosť bývania, pretože ich považuje v súčasnosti za veľmi dôležité.
Konferencia pokračovala vystúpením doc. Mgr. Richarda Sťahela, PhD., ktorý pred účastníkmi konferencie odprezentoval tému environmentálnej spravodlivosti, keďže sa danej problematike v rámci svojej vedeckej činnosti dlhodobo venuje. Počas svojej prednášky poukázal na viaceré alarmujúce ukazovatele, ktoré naznačujú veľmi negatívny ekologický vývoj už v najbližšom období.
S tretím vystúpením nasledoval doc. JUDr. Branislav Fábry, PhD. pôsobiaci na Katedre teórie práva a sociálnych vied Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojom príspevku sa zameriaval na právnu spravodlivosť. V jeho priebehu poukázal aj na problém kybernetického zasahovania do spravodlivého priebehu volieb. Ďalšou vystupujúcou bola prezidentka Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky PhDr. Monika Uhlerová, PhD. Tá sa sústredila na oblasť sociálnej spravodlivosti, v ktorej sa rozhodla venovať najmä sociálnemu dialógu, kolektívnemu vyjednávaniu a odborom.
Po krátkej obedňajšej prestávke predstúpil pred prítomných doc. PhDr. Daniel Dobiaš, PhD., pôsobiaci na miestnej Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ. Jeho vedeckým zameraním sú najmä dejiny sociálno–politického myslenia a politická filozofia. S tým súvisel aj jeho príspevok, ktorý upriamil pozornosť účastníkov na filozofiu spravodlivosti. Ten sa skladal z troch hlavných častí, v ktorých najprv načrtol evolúciu pojmu spravodlivosti v dejinách politického myslenia. Následne prešiel v druhej časti k otázke zlučiteľnosti spravodlivosti, slobody a rovnosti. Príspevok uzavrel rozborom ideologizácie pojmu spravodlivosť.
Konferencia však príspevkom posledného vystupujúceho neskončila. Po ňom nasledovala panelová diskusia, počas ktorej vystupujúci zodpovedali na otázky z publika a zároveň prepájali jednotlivé témy. Táto diskusia trvala takmer dve hodiny a aj po takomto dlhom čase zostalo viacero otázok nezodpovedaných. To len dokazuje, že téma spravodlivosti v našej spoločnosti miesto jednoznačne má.
Odporúčané články

Na 34 košických základných školách (ZŠ) budú tento týždeň zápisy do ich prvého ročníka. Týkajú sa detí, ktoré do 31. augusta 2025 dovŕšia šesť rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť. Takisto platia aj pre deti, u ktorých nastal odklad školskej dochádzky.

Minulý týždeň došlo na železničnej trati pred Ťahanovským tunelom v Košiciach k tragickej udalosti. Nákladný vlak tam zrazil len 12-ročného chlapca, ktorý sa podľa medializovaných informácií rozhodol svoj život ukončiť sám. Presné okolnosti a príčiny jeho smrti sú predmetom policajného vyšetrovania.

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.