Slovensko by malo aktívne pracovať na upevnení svojich vzťahov s NATO a EÚ, myslí si KANDIDÁT do EUROPARLAMENTU Štefanisko
Ostatné voľby do Europarlamentu vyhrali na Slovensku predstavitelia Progresívneho Slovenska. Tento úspech sa pokúsia zopakovať aj 8. júna 2024. Jedným z tých, ktorých môžete na kandidátke progresívcov krúžkovať, je Marek Štefanisko. Ide o rodeného Košičana, ktorý pôsobí ako miestny poslanec zastupiteľstva MČ Košice – Dargovských hrdinov. “Chcel by som, aby aj hlas ľudí z miest, ako sú moje mesto a sídlisko znel v Bruseli,” hovorí o sebe. Aké sú jeho ciele a plány v prípade, že bude zvolený za europoslanca? O tom porozprával v rozhovore pre KOŠICE: DNES.
Ako podľa vás ovplyvní atentát na premiéra Roberta Fica eurovoľby? Vyšiel najnovší prieskum a Smer v ňom prvýkrát predbehol Progresívne Slovensko.
Dávno neplatí, že európske voľby voličov SMERu nezaujímajú. Sú rovnako silno motivovaní prísť voliť ako voliči PS. Výsledok medzi SMERom a PS bude tesný, a preto bude nesmierne dôležité prísť 8. júna voliť, aby v týchto voľbách zvíťazili proeurópske sily. Rozhodnúť môže aj to, koľko hlasov na ktorej strane spektra prepadne.
Ako chcete zabezpečiť, aby sa zdroje EÚ efektívne dostali do Košíc a iných slovenských regiónov, a aké konkrétne projekty by ste chceli v Košiciach podporiť?
Stotožňujem sa s odporúčaniami predchádzajúcej úradníckej vlády, ktorá v kontexte čerpania eurofondov okrem zníženia administratívnej náročnosti, lepšieho plánovania a kontrol hovorí aj o tom, ako by mal štát prejaviť väčšiu dôveru voči schopnosti regiónov investovať eurofondy. Tých projektov je v Košiciach naozaj veľa. Okrem opráv a budovania štandardnej mestskej infraštruktúry je pre mňa osobne veľkou témou zlepšenie infraštruktúry smerujúcej na Zemplín a Ukrajinu cez investície EÚ pri jej rekonštrukcii. Keď som sa začal bližšie venovať téme neefektívneho čerpania eurofondov, narazil som často na problém nedostatočnej digitalizácie pri komunikácii so žiadateľmi. Košice sú v unikátnej pozícií, aby mohli svoje vysokokvalifikované kapacity v oblasti informačných technológií využiť práve na zabezpečenie elektronizácie všetkých procesov v kontexte jednoduchšieho čerpania európskych peňazí. Zaujala ma aj myšlienka podpory stredných škôl z Košíc, aj z iných regiónov pri príprave študentov na pracovný trh pre konkrétnych zamestnávateľov na základe ich odborného zamerania. Napríklad využiť prichádzajúce Volvo pre prípravu študentov zo škôl s technickým a automobilovým zameraním. Viem si predstaviť, že by tieto školy dostali väčšiu mieru finančnej pomoci práve z európskych peňazí.
V kontexte vašej profesionálnej pozície v IT, aké digitálne iniciatívy by ste chceli presadzovať na európskej úrovni, aby Slovensko bolo na čele digitálnej transformácie?
Nasledujúci EP sa bude musieť podľa mňa hlavne zamerať na implementáciu, dodržiavanie, a prípadné úpravy existujúcich nariadení. V roku 2022 prijala EÚ akt o digitálnych trhoch a akt o digitálnych službách. Ich hlavným cieľom je vytvoriť bezpečnejší digitálny priestor, chrániť práva používateľov a vytvoriť rovné podmienky na podporu inovácií a konkurencieschopnosti. V Európskom parlamente sa chcem venovať práve dodržiavaniu a implementácií týchto nariadení. Naďalej platí aj to čo som spomenul v predošlej odpovedi. Máme veľké rezervy v digitalizácií čerpania eurofondov. Práve v nej by Košice vedeli odpovedať na tento dopyt.
Ako vidíte budúcnosť Slovenska v automobilovom priemysle vzhľadom na rastúci dovoz dotovaných elektromobilov z Číny?
Svetový trend sa postupne uberá cestou k elektromobilite. Tento trend určujú samotné automobilky. Verejne podporujú ukončenie spaľovacích motorov a chcú byť konkurencieschopné na globálnom trhu. Chcú vedieť a určiť jasné smerovanie. Je to práve aj v kontexte dotovaných elektromobilov z Číny, prečo veľké automobilky takto reagujú. Nechcú stratiť svoju konkurencieschopnosť a technologicky za Čínou zaostať. Slovensko sa tomu nevyhne. Je správne, že k nám začínajú prichádzať autovýrobcovia práve za účelom vyrábania elektromobilov, alebo ich komponentov. Hovorím samozrejme o Volve vo Valalikoch. Najväčšie svetové trhy už začali na snahu Číny reagovať. Európska únia v októbri 2023 začala antisubvenčné prešetrovanie čínskych elektrických vozidiel, čo môže viesť k zavedeniu vyrovnávacích ciel. Spojené štáty nedávno ostro zvýšili cla na čipy, elektrobatérie, aj samotné elektromobily. Krok USA preto môže mať vplyv na očakávané rozhodnutie EÚ o vyrovnávacích clách na Čínu.
Aké konkrétne kroky by ste navrhli na ochranu spoločného trhu EÚ pred neférovou súťažou a zároveň na podporu malých a stredných podnikov?
Je to skvelá otázka k téme digitálnych služieb. Každým rokom sa čoraz väčšia časť trhov presúva do online priestoru. Vidíme ako veľké sociálne platformy integrujú “e-commerce” (online nakupovanie), a mnohokrát sa práve online reklama stáva dominantnou časťou ich každoročných ziskov. Malé a stredné podniky sú často odkázané napr. na reklamné služby týchto gigantov, čo ich značne znevýhodňuje. Akt o digitálnych trhoch bude riešiť aj tento problém. Bude identifikovať tieto veľké platformy ako tzv. “gatekeepers” (strážcov prístupu) s cieľom zabezpečiť, aby nezneužívali svoje postavenie. Bude veľmi dôležité kontrolovať dodržiavanie tejto európskej legislatívy a vedieť ju prispôsobiť pri tzv. “malicious compliance” (zlomyselnom súhlase) zo strany veľkých firiem a platforiem. No a opäť sa vrátim aj k zníženiu administratívnej náročnosti a byrokratického zaťaženia, ktoré vieme správnou elektronizáciou zameranou na koncového užívateľa uľahčiť.
Ako by malo Slovensko reagovať na zmeny v globálnej geopolitike, najmä s ohľadom na stúpajúci vplyv Číny a Ruska a neistoty v transatlantickej spolupráci?
Slovensko by malo aktívne pracovať na upevnení svojich vzťahov s NATO a EÚ. Napriek občasným neistotám v transatlantickej spolupráci je spojenectvo so Spojenými štátmi a európskymi krajinami základom pre našu bezpečnosť a stabilitu. Zdieľanie spravodajských informácií je kľúčové. Mrzí ma, že sa Slovensko kvôli postojom tejto vlády stáva nespoľahlivým partnerom a naši spojenci s nami tieto informácie nezdieľajú, pretože sa obávajú úniku. Mali by sme sa zamerať na našu energetickú bezpečnosť a vnútroštátnu odolnosť. Je potrebné diverzifikovať energetické dodávky. Zamerajme sa na obnoviteľné zdroje spojené s bezpečným jadrom a znižujme svoju závislosť na Rusku, ktoré nie je spoľahlivým partnerom a energie využíva na politické vydieranie. Vnútroštátnu odolnosť voči dezinformáciám a vplyvovým operáciám musíme budovať spoločne investovaním do vzdelávania v oblasti mediálnej gramotnosti. Slovensko je na tom obzvlášť zle a ukazujú to pravidelne výsledky Eurobarometrov a iných prieskumov. Nariadenia EÚ nám vedia pomôcť pri ochrane voči niektorým nenávistným prejavom online, ale nepomôžu nám pri definovaní dezinformácií. S tým sa musíme vysporiadať my.
Odporúčané články
Obľúbená atrakcia Košických rozprávkových Vianoc, vyhliadkový kolotoč známy ako Košické oko, sa aj tento rok vracia na južný koniec Hlavnej ulice pri OD Dargov.
Obyvatelia mestskej časti Košice-Juh si môžu vychutnať korčuľovanie na novootvorenej ľadovej ploche na Alejovej ulici.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.