Odborový zväz Drevo, Lesy, Voda reaguje na údajnú privatizáciu vody na Slovensku
Odborový zväz Drevo, Lesy, Voda (OZDLV) sa vyjadril k otvorenej diskusii, týkajúcej sa podozrení z utajovanej privatizácie pitnej vody na Slovensku. Zväz vyzýva príslušné štátne orgány na odbornú diskusiu zameranú na riešenie skutočných problémov, ako sú nízke mzdy zamestnancov, ktoré nezodpovedajú významu a náročnosti práce vo vodárenskom sektore.
Ďalej upozorňuje na absenciu vzdelávacích inštitúcií pre odbornú prípravu zamestnancov v tomto strategickom sektore, ako aj na potrebu hľadania možností na znižovanie investičného dlhu, ktorý je odhadovaný na 10 miliárd eur, a postupnú modernizáciu infraštruktúry vodárenských spoločností. Tento stav môže podľa OZDLV v budúcnosti ohroziť zásobovanie občanov Slovenska pitnou vodou.
Odborový zväz sa intenzívne zaoberá problematikou dlhodobo nepriaznivej situácie vo vodárenskom sektore na Slovensku od roku 2017. Ich snahy o dosiahnutie zmien zahŕňali rokovania so zástupcami Ministerstva životného prostredia SR, bývalým vedením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a Združenia miest a obcí Slovenska. Hoci tieto rokovania priniesli určitý posun, neboli prijaté strategické rozhodnutia a zásadné riešenia problémov zo strany kompetentných orgánov.
OZDLV považuje šírenie právne nepodložených záverov o privatizácii pitnej vody na Slovensku za spôsob, ako atomizovať spoločnosť, vnášať neistotu, strach a obavu medzi občanov, a odvádzať pozornosť od potreby hľadania riešení reálne existujúcich problémov.
V podmienkach Slovenskej republiky je 80% pitnej vody získavaných z podzemných vôd a 20% z povrchových vôd, ako sú vodárenské nádrže a časti vodných tokov. Podľa článku 6 zákona č. 460/1992 Zb., Ústavy Slovenskej republiky, sú nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky vo vlastníctve Slovenskej republiky.
Toto je doplnené aj zákonom č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorý stanovuje, že vlastníkom verejných vodovodov a kanalizácií môže byť len subjekt verejného práva.
Medializované informácie o utajovanej privatizácii pitnej vody na Slovensku, prostredníctvom ponuky Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Košice na vstup do dlhopisového programu garantovaných výnosov, podľa OZDLV nie sú podložené. Dlhopisy ako cenný papier môžu získať len mestá a obce, ktoré sú akcionármi menovanej vodárenskej spoločnosti. Platná legislatíva Slovenskej republiky privatizáciu pitnej vody neumožňuje.
Zdroj: TS OZDLV
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.