Slovenský satelit GRBBeta úspešne odštartoval na historickej misii
V utorok 9. júla 2024 zažila európska vesmírna agentúra (ESA) významnú udalosť – nová nosná raketa Ariane 6 úspešne odštartovala na svoj prvý let z európskeho kozmodrómu Guiana Space Centre vo Francúzskej Guyane. Tento historický štart priniesol do vesmíru množstvo projektov, vrátane štvrtého slovenského satelitu GRBBeta, čo predstavuje pre Slovensko ďalší významný moment. Do vesmíru totiž poletel už štvrtý slovenský satelit. Projekt finančne podporil aj rezort školstva.
Štart rakety Ariane 6 bol dôležitým míľnikom pre ESA, pretože išlo o prvý let novej nosnej rakety, ktorá bola vyvíjaná v rámci vesmírneho programu ESA. Začala sa tak nová éra vesmírnych letov. Štartovacie okno bolo otvorené medzi 20:00 a 23:00 letného stredoeurópskeho času.
Vedecký tím nadviazal s družicou GRBBeta prvý kontakt o 23:03, čo potvrdilo úspešný štart rakety Ariane 6. Následne začalo preverovanie funkčnosti subsystémov družice, vrátane otvorenia antén, kontroly batérie a jej dobíjania, teplôt družice a solárnych panelov, a efektívnosti chladiča kamery. Podarilo sa zapnúť GPS a GRB detektor. Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať testovanie systémov a merania na overenie správnej funkcie družice GRBBeta, vrátane merania gama zábleskov a oživenia UV kamery.
Družica GRBBeta vznikla za finančnej podpory Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky. Projekt realizovala Technická univerzita v Košiciach, Letecká fakulta, v spolupráci s rôznymi zahraničnými partnermi. Dodávateľom platformy družice bola spoločnosť SPACEMANIC. Pri príležitosti pridruženia Slovenskej republiky do ESA v októbri 2022, poskytla ESA Slovensku prestížnu možnosť bezplatného štartu na prvej misii Ariane 6. Tento krok nielenže zviditeľnil Slovensko, ale tiež ušetril značné finančné náklady spojené s vynesením družice na obežnú dráhu Zeme. Takýto „nízko-nákladový“ štart spravil vesmírny výskum oveľa dostupnejším a umožnil Slovensku vykonávať významné vedecko-výskumné projekty v oblasti astrofyziky.
„Úspešné vypustenie slovenského satelitu GRBBeta na historickej misii Ariane 6 je nesmierne dôležitým míľnikom pre slovenský vesmírny výskum. Tento projekt, ktorý vznikol za podpory nášho ministerstva ukazuje, že Slovensko dokáže prispieť k medzinárodnej vedecko- výskumnej spolupráci na najvyššej úrovni. Veríme, že úspechy našich vedcov a inžinierov budú motiváciou pre mladé talenty a že aj v budúcnosti budeme svedkami podobných úspechov,” uviedol minister školstva Tomáš Drucker.
GRBBeta nadväzuje na úspešnú misiu družice GRBAlpha, ktorá od svojho vypustenia v marci 2021 detegovala viac ako 140 gama zábleskov. V októbri 2022 dokonca pozorovala najväčší záblesk gama žiarenia GRB 221009A. GRBBeta je družica typu CubeSat o veľkosti 2U, so zloženými rozmermi 10 cm x 10 cm x 22,7 cm a maximálnou hmotnosťou 2,66 kg. Obsahuje základné subsystémy potrebné pre získavanie a ukladanie energie, udržiavanie orientácie, komunikáciu a ukladanie dát, a tiež niekoľko nových technológií.
Hlavným vedeckým experimentom je detektor gama zábleskov, ktorého srdcom je scintilátor, plochý cézium jodidový kryštál. Vývoj a stavba detektoru boli vedené Andrásom Pálom z Konkoly Observatory v Budapešti a analýza dát prebiehala na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne pod vedením prof. Norberta Wernera. Sekundárnym vedeckým nákladom je miniatúrna kamera citlivá v ultrafialovej časti svetelného spektra. Ide o technologický demonštrátor a najmenšiu astrofyzikálnu kameru vo vesmíre, ktorú pripravoval tím z University z Toronto, Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics v spolupráci s Hvězdárnou a planetáriom Brno. Okrem vedeckých experimentov je družica vybavená digitálnym prevádzačom, umožňujúcim rádioamatérom posielať správy prostredníctvom satelitu. Štart slovenského satelitu GRBBeta na historickej misii Ariane 6 bol úspešný, čo predstavuje ďalší významný krok pre slovenský vesmírny výskum a medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.
Zdroj: (TS, MŠVVaM SR)
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Obyvatelia mestskej časti Košice-Juh si môžu vychutnať korčuľovanie na novootvorenej ľadovej ploche na Alejovej ulici.
Obľúbený Coca-Cola kamión, symbol Vianoc, opäť navštívi Košice! Po minuloročnom úspechu na Terase si aj tento rok Košičania môžu užiť magickú atmosféru, ktorú tento ikonický kamión prináša. Tentoraz ho však budete môcť vidieť pred Košickou futbalovou arénou na ulici Pri prachárni.