Východoslovenský ústav a univerzita veterinárneho lekárstva spojili sily
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s. (VÚSCH) a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie (UVLF) podpísali memorandum o porozumení a spolupráci. Memorandum sa týka spolupráce pri akademickom skúmaní praktických otázok a problémov, ktoré súvisia s činnosťami v pôsobnosti VÚSCH, a tiež spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a prípravy študentstva UVLF na ich povolanie.

Ako informovali hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková a hovorca VÚSCH Igor Michalčík, signatármi dokumentu sú rektor univerzity Jozef Nagy, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ústavu Štefan Lukačín a podpredseda predstavenstva Martin Studenčan. Obe zúčastnené strany chápu potrebu rozvoja a modernizácie vzdelávania, a tiež potrebu hľadania odpovedí na praktické otázky prostredníctvom nezávislej akademickej obce. Zhodli sa i na potrebe prepojiť teoretické vedomosti z akademickej pôdy s praktickými poznatkami z praxe. Obe inštitúcie majú záujem rozvíjať hodnotovú orientáciu, profesijnú etiku i vzdelanosť študentstva a zamestnanectva, a to prostredníctvom vzájomnej spolupráce.
„Naša univerzita dlhodobo podporuje koncept jedného spoločného zdravia. Jeden svet – jedno zdravie – jedna medicína, to je stratégia prepojenia veterinárnej a humánnej medicíny, hygieny potravín, životného prostredia a farmácie v oblastiach výskumu a aplikácie výsledkov do praxe. Spoločný výskum s interdisciplinárnym prepojením je zameraný do oblastí regeneračnej medicíny, zdravých a funkčných potravín a probiotík, infekčných chorôb a zoonóz, ale aj farmácie, vrátane toxikológie a biochémie,“ uviedol rektor UVLF Jozef Nagy. Dodal, že cestu vnímajú vo vytváraní vhodných podmienok pre špičkové tímy a tvorivých pracovníkov. „Možnosť praktickej výučby u spolupracujúcich subjektov prináša užšie väzby, ktorých výsledkom je aplikácia vedeckých poznatkov do humánnej praxe. Naše spoločné projekty s rôznymi subjektmi v oblasti humánnej medicíny už prinášajú konkrétne riešenia v oblasti regeneračnej medicíny, v obnove poškodenej chrupky, kostného tkaniva či kože, nervového tkaniva, ale aj v oblasti onkologických ochorení,“ priblížil ďalej. Doplnil, že hľadajú i spoločný prienik, ako skvalitňovať životy ľudí i zvierat, pričom využívajú symbiotické efekty charakteristické pre spolužitie rastlín, zvierat a ľudí. „Sme a stále budeme súčasťou prírody, preto je nevyhnutné budovať spoluprácu na spoločných projektoch,“ vyjadril sa Nagy.
„Nebyť úzkeho prepojenia veterinárnej a humánnej medicíny, sotva by sme dnes stovkám našich pacientov mohli nahradiť poškodené srdcové chlopne biologickými protézami, ktorých súčasťou je aj zvieracie tkanivo. Je to jeden z mnohých príkladov potvrdzujúcich dôležitosť prepájania vedných odborov, výskumných zameraní a vôbec práce špičkových odborníkov v jednotlivých oblastiach, ktoré hmatateľne dokážu skvalitniť a predĺžiť ľudský život,“ skonštatoval generálny riaditeľ VÚSCH Štefan Lukačín. Memorandum označil za potvrdenie širokej spolupráce, napríklad pri vývoji echokardiografických prístrojov, vysvetlil, že majú v úmysle využívať synergie ako pri liečbe, tak aj pri diagnostike kardiovaskulárnych ochorení. „To je budúcnosť, ktorá je prínosom pre obe strany tohto memoranda a pre celú spoločnosť,“ myslí si Lukačín.
Spolupráca UNLF a VÚSCH by mohla priniesť výsledky i v spolupráci riešiteľských a projektových tímov. Spoločné konzultácie odborníkov na oboch stranách by mali umožniť „ výskumnú, vývojovú a ďalšiu tvorivú činnosť študentov pri spracovaní záverečných a rigoróznych prác, vrátane pôsobenia odborníkov ako konzultantov špecialistov pri prácach“. Partneri by voči sebe mali byť ústretoví i pri tvorbe záverečných prác a vypisovaní odborných tém, taktiež pri zabezpečovaní odporných prednášok a diskusií, a tiež pri vytváraní podmienok pre prípravu študentstva pre pracovný trh. Obe inštitúcie by mali spolupracovať i pri vedeckých a odborných podujatiach, a spoločne participovať na výskumných, grantových a vzdelávacích projektoch. Súčinnosť inštitúcií tiež môže umožniť zamestnancom a doktorandom výskumnú, vývojovú a ďalšiu tvorivú činnosť i publikačné výstupy.
Zdroj: (SITA,kl)
Odporúčané články

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Po tom, čo sa tento týždeň spustila výroba teplej obaľovanej asfaltovej zmesi, začína mesto Košice v týchto dňoch so súvislými opravami chodníkov, výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo svojom vlastníctve.

Kraje východného Slovenska vykazujú dlhodobo najnižšiu mieru zaočkovanosti proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje viaceré typy rakovín. Odborníci upozorňujú, že práve očkovanie predstavuje účinnú formu prevencie, pričom vakcína je v plnej miere hradená zdravotnými poisťovňami pre deti vo veku 12 až 14 rokov.