Zamestnanci UPJŠ ušetrili 900 kg CO2 počas výzvy „Do práce na bicykli“
Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sa do výzvy Do práce na bicykli zapojilo 19 tímov a vyše 60 jednotlivcov. Ako uviedla hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová, zamestnanci UPJŠ najazdili v rámci výzvy alternatívnou dopravou bezmála 4-tisíc kilometrov.

„UPJŠ tak za mesiac jún ušetrila približne 900 kilogramov CO2,” informovala. Doplnila, že na bicykloch účastníci z UPJŠ absolvovali vyše 550 jázd a prekonali tak vzdialenosť zhruba 2 300 kilometrov. „Verejnou dopravou sa odviezli celkovo 221-krát a spoločne precestovali viac ako 1 200 km. Peši prešli súťažiaci spolu viac ako 500 km v počte 283 trás,” dodala hovorkyňa univerzity. Hoľanová ďalej uviedla, že UPJŠ v rámci celoslovenského rebríčka výzvy umiestnila na 20. mieste v chôdzi, 22. mieste v kategórii verejnej dopravy a v kategórii bicykel univerzite patrí 56. priečka. „Spomedzi 14 prihlásených vysokých škôl sme v počte absolvovaných jázd obsadili 2. miesto v kategóriách bicykel a verejná doprava a 4. miesto v kategórii chôdza,” priblížila.
Vyhodnotenie súťaže na UPJŠ a odovzdanie cien tímom sa konalo koncom júla. V priestoroch rektorátu univerzity odovzdával ceny kvestor UPJŠ Ivan Pezlar. Ocenil tiež iniciatívu zamestnancov. „Zapojením sa do celoslovenskej iniciatívy zamestnanci podporili nielen svoje zdravie, ale aj životné prostredie, keď obmedzili jazdu na osobných automobiloch a počas júna využívali ekologickejšie varianty dopravy,” uviedol a vyjadril nádej, že v tom budú zamestnanci pokračovať i naďalej, a to nielen pri cestách do práce. „Cieľom samostatného vyhodnotenia v rámci našej univerzity bolo ocenenie snahy zamestnancov a motivácia ich zapojenia sa aj v budúcom roku,“ uzavrel.
Zdroj: (SITA,kl)
Odporúčané články

Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému zákonu!” (podľa organizátorov ide o reakciu na pripravovanú legislatívu o mimovládnych organizáciách, ktorú časť občianskej spoločnosti i odbornej verejnosti kritizuje; vládna koalícia o tomto zákone tvrdí, že jeho cieľom je stransparentniť financovanie mimovládnych organizácií, a že je pripravený v súlade s pravidlami EÚ a s Ruskom nemá nič spoločné – pozn. SITA) sa začalo už tradične o 18:00 v priestore pri Dolnej bráne.

Tento utorok zasadala Mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci. Niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.

Mestskí poslanci v Košiciach diskutovali o racionalizácii počtu mestských častí (MČ) v Košiciach. Na rokovaní mestského zastupiteľstva bolo predstavených celkovo šesť modelov usporiadania samosprávy v druhom najväčšom meste na Slovensku.