Podľa SaS symboly komunizmu do Košíc nepatria
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.

„Symboly komunizmu nemajú miesto vo verejnom priestore demokratického štátu. Ich prítomnosť na pamätníku v Košiciach odporuje hodnotám slobody a demokracie, ktoré naša spoločnosť vyznáva. Podporujeme občiansku iniciatívu na ich odstránenie a vyzývame príslušné orgány na rýchle konanie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
SaS zdôraznila aj to, že komunistický režim predstavoval obdobie pošliapavania základných ľudských práv a slobôd. Oslavovanie symbolov režimu, ktorý prenasledoval, väznil a ničil životy tisícom ľudí, je podľa SaS nemorálne. „Je nevyhnutné vážiť si históriu, no zároveň odmietať akúkoľvek propagáciu totalitných ideológií,“ dodal krajský predseda SaS pre Košický kraj Peter Čech.
„Ctíme si obete vojakov Červenej armády, ktoré prispeli k oslobodeniu našej krajiny a nášho mesta počas druhej svetovej vojny. Musíme však zdôrazniť, že následná sovietska nadvláda znamenala potláčanie slobody a nezávislosti obyvateľov Slovenska a Košíc. Symboly komunizmu na pamätníku nevhodne oslavujú komunistickú ideológiu,“ doplnil Čech.
SaS rovnako upozornila, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký a protiprávny. Prítomnosť jeho symbolov na národnej kultúrnej pamiatke preto môže byť podľa SaS vnímaná ako ich propagácia a ako schvaľovanie režimu, ktorý väznil a prenasledoval tisíce Slovákov.
„Je dôležité nezabudnúť a ctiť si históriu, najmä z pohľadu boja za slobodu. Tento boj bol úspešne vybojovaný do konca Druhej svetovej vojny aj vďaka všetkým národom, ktorí prinášali obete v boji s fašizmom, či to boli Ukrajinci, Rusi, Američania alebo slovenskí partizáni. Miesto očakávanej slobody po vojne však prišla totalita, ktorá tu bola prítomná takmer polstoročie. Práve tieto symboly sú spájané nielen s oslobodením mesta Košice, ale aj s totalitným režimom a preto vytvárajú napätie v spoločnosti. Najrozumnejším riešením, je preto ich presun na iné vhodné miesto,“ uzavrel mestský poslanec a starosta mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota.
(TS SaS, FG, MŠ)
Odporúčané články

Žiadna politická strana, ktorá prijala pozvanie na rokovanie za okrúhlym stolom k bezpečnostným otázkam, nesúhlasí s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu v rámci mierovej misie. Vyhlásil to v stanovisku prezident Peter Pellegrini, ktorý okrúhly stôl zvolal. V tejto otázke podľa hlavy štátu našli koaličné aj opozičné strany jednomyseľnú zhodu.

Národná rada Slovenskej republiky v stredu schválila vládny návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb, ktorý upravuje proces vrátenia pokút a nákladov spojených s protipandemickými opatreniami.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.