Mládež z Luníka IX v nasadení za čisté a funkčné sídlisko (FOTO)
Mestská časť Košice – Luník IX, RESDI – Roma Environmental Sustainability and Development Initiative (Rómska iniciatíva pre udržateľnosť a rozvoj životného prostredia) a občianske združenie Roma for Future – Rómovia pre budúcnosť, predstavujú štart komunitných aktivít cez novovzniknutú enviro platformu mládeže – ECO SHIELD na sídlisku Luník IX podporených cez Green Roma Inclusion Program (GRIP), zameraných na znižovanie dopadov energetickej chudoby na komunitu cestou realizácie iniciatív ochrany, udržateľnosti a rozvoja životného prostredia.
Aká bola prvá predstava, ktorá vám prebehla mysľou, keď ste si prečítali názov košického sídliska – Luník IX v úvode tohto článku? Bola to horda smetí? „Neprispôsobiví“ a „doma vylihujúci“ Rómovia alebo azda bosé, nahé a nečisté deti? Čo by ste povedali, ak by som vám povedal, ukázal, že všetky tieto asociácie sú úž oveľa menej pravdivé o sídlisku Luník IX?! Poďme sa spoločne v článku nižšie pozrieť na všetky tie inovatívne procesy, ktoré sa odštartovali na Luníku IX a v dohľadnej dobe zo sídliska urobia vzorový príklad toho, čo spoločne dokáže inklúzia a ekológia v praxi.
„Mladí ľudia sa stávajú hybnou silou našej komunity! Chceme, aby mali pocit, že majú moc ovplyvniť svoje okolie!“ hovorí ambiciózny aktivista a predseda občianskeho združenia Rómovia pre budúcnosť Tomáš Matta (z ľava), ktorý spolu-založil neformálnu enviro platformu mládeže Eco Shield na košickom sídlisku Luník IX, vďaka spolupráci so samotnou mestskou časťou v osobe pána starostu Marcela Šaňu a Rómskou iniciatívou pre udržateľnosť a rozvoj životného prostredia (RESDI) v osobe štatutára organizácie Viktora Teru. Nápad zorganizovať mládež z Luníka IX okolo tém environmentalistiky, ekológie a ochrany životného prostredia, má Matta, ešte z nedávneho obdobia, kedy na samotnom sídlisku pôsobil ako učiteľ v miestnej Základnej škole. S partnerkou a do prednedávna aj kolegyňou Stanislavou Dotkovou, si uvedomili, že ich žiačky a žiaci majú veľmi málo informácií a poznatkov ohľadom správnych techník triedenia a narábania s odpadom a o význame ochrany životného prostredia.
Z tohto dôvodu prvá aktivita v téme predstavovala komunitný workshop so žiakmi na miestnej Základnej škole, kde si žiačky a žiaci mohli veľmi hravou a zábavnou formou postupne osvojovať základné vedomosti a zručnosti ohľadom Témy energetickej chudoby a ochrany životného prostredia. Občianske združenie – Rómovia pre budúcnosť zorganizovala prvý tematicky zameraný workshop v spolupráci s verejne známym a odborne uznávaným rómskym pedagógom Michalom Sivákom.
Vďaka zdrojom získaným z Európskej klimatickej nadácie (ECF) sa v aktivitách zameraných na ochranu životného prostredia mohlo pokračovať v podobe výroby a usádzania šiestich smetných košov naprieč sídliskom vyrobených z odpadového dreva, čím sa zvýšili v praxi podmienky komunity vhodne narábať s odpadom. Aktivita sa týmto však nekončí, vzhľadom na to, že občianske združenie – Rómovia pre budúcnosť má v záujme držať funkčnosť smetných košov, niekoľkým žiačkam a žiakom zo sídliska poskytli malé enviro štipendia po dobu realizácie projektu, s cieľom dohliadať na funkčnosť košov, spolupracovať pri ich vyprázdňovaní a šíriť význam správneho nakladania s odpadom resp. ochrany životného prostredia medzi rovesníkmi a samotnou komunitou.
„Naším hlavným cieľom je naučiť mladých, akú moc majú v rukách. Chceme ich zapojiť do ochrany svojho životného prostredia a prehlbovať ich povedomie o energetickej udržateľnosti“, zdôrazňuje Viktor Teru štatutár Rómskej iniciatívy pre udržateľnosť a rozvoj životného prostredia (RESDI). Mladí aktivisti sa učia nielen o zbere, separovaní odpadu, ale aj o zodpovednosti a rozvoji komunity, toto však stále nie je všetko. Tento projekt prináša novú dynamiku do spoločenského života. „Umiestnili sme nové odpadkové koše, čo je snáď taká maličkosť, avšak vytvára to zmenu! Je úžasné sledovať, ako sa mladí z Luníka IX zaujímajú o ekologické témy a aktívne sa zapájajú do diskusií o ochrane životného prostredia“ hovorí Teru. Aktivity sú navrhnuté tak, aby sme v nich dokázali pokračovať dlhodobo a udržateľne a tým byť pripravení na ekologické výzvy budúcnosti. Organizátori plánujú v krátkej budúcnosti menšie ale aj oveľa väčšie aktivity, iniciatívy v komunite. Pôjde o menšie aktivity s mladými enviro aktivistami z Luníka IX v rámci ktorého žiaci absolvujú exkurzie do ekocentier a ďalšie iné aktivity venujúce sa ekologickému uvedomeniu v komunite, poskytujúc mladým formou zážitkovej pedagogiky vedomosti a zručnosti nevyhnutné k tomu aby sa stali lídrami v ochrane životného prostredia na ich vlastnom sídlisku. Na druhej strane tou najväčšou iniciatívou, ktorá je naplánovaná v oblasti je vybudovanie sociálneho podniku v komunite zaoberajúceho sa zelenou ekonomikou, separáciou a nakladaním s odpadom podnik má do budúcna vytvoriť aj nové pracovné pozície, čím plánované aktivity dosiahnu aj sociálny rozmer, dodáva Teru.
„Chceme, aby si budovali zdravé sebavedomie a uvedomili si, že zmena začína od nich samotných“ hovorí starosta mestskej časti Košice – Luník IX Marcel Šaňa. Nejde len o odpad a koše, je to začiatok spolupráce, partnerstva na ktorom v mestskej časti chceme stavať. Aktuálne pracujeme na rozvojovom pláne pre komunitu a hľadáme cesty, ako zlepšiť kvalitu života tu a teraz. „Som veľmi rád, že dnes snami na týchto plánoch aktivitách spolupracujú aj organizácie ako RESDI, EDUSOC alebo Rómovia pre budúcnosť, ktoré vedia robiť s našimi deťmi, peknú a veľkú prácu“ uvádza starosta. Cez tieto aktivity nachádzajú mladých, ktorí im pomáhajú udržať ešte väčšiu čistotu na Luníku IX „Za posledných desať rokov môjho starostovania na Luníku sa nám podarilo stihnúť urobiť naozaj veľa, avšak stále máme čo robiť, aj takouto činnosťou dokážeme vyslať signál smerom k spoločnosti, že všetko sa dá urobiť, len treba chcieť“ dodáva Šaňa na záver.
Organizátori z iniciatív nevynechávajú ani okrajovú časť sídliska Luník IX tzv. „Mašličkovo“ okrajové miesto najbiednejších sídliska. Aktivity tu majú za cieľ najmä znižovať dopady energetickej chudoby na komunitu „V rámci projektu (GRIP), iniciatívy zameranej na pomoc sociálne znevýhodneným rodinám sa nám krátko pred Vianocami podarilo zabezpečiť nákup a dodanie ekologických brikiet pre rodiny z lokality Mašličkovo. S podporou a spoluprácou miestnych obyvateľov z Luníka IX sme rozdistribuovali celkovo 700 kg brikiet, čím sme im pomohli prekonať zimné obdobie, ale aj prispeli k ochrane životného prostredia, keďže tieto brikety nahrádzajú spaľovanie odpadu, ktorým sa najčastejšie vykuruje v lokalite“, uvádza Stanislava Dotková učiteľka na miestnej Základnej škole na sídlisku Luník IX a zároveň podpredsedníčka OZ Rómovia pre budúcnosť. Aktivity tohto projektu nie sú len sériou izolovaných, jednorazových aktivít, ale víziou, ktorá má moc meniť životy, ide skôr o prejav viery v potenciál komunity obyvateľov sídliska Luník IX, kde sa aj tie najťažšie výzvy stávajú príležitosťami pre rast.
Galéria
Zdroj: (TS)
Odporúčané články
Košická Historická radnica bude 7. decembra dejiskom jubilejného 25. Večera kultúry národnostných menšín. Podujatie, ktoré organizuje Klub Národnostných Menšín a Pamätná Izba Sándora Máraiho v spolupráci s Komisiou národnostných menšín pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach, je už tradičnou oslavou rozmanitosti kultúr a tradícií rôznych komunít žijúcich v regióne.
Predvianočné podujatie v Myslave spojilo súťaž o najchutnejšie pečivo, remeselné trhy a kultúrny program. Návštevníci si mohli vychutnať sviatočnú atmosféru plnú vôní, chutí a umeleckých výrobkov.
Arcibiskup – košický eparchiálny biskup, vladyka Cyril Vasiľ a kňazi Košickej eparchie budú v pondelok 23. decembra spovedať na železničnej stanici v Košiciach.