Počas troch rokov viac ako 130‑tisíc Ukrajincov našlo na Slovensku dočasné útočisko
Od 24. februára 2022 prekročilo hranice Slovenska viac ako 3 milióny Ukrajiniek a Ukrajincov, ktorí museli pre vojnu, ktorú na ich území rozpútalo Rusko, opustiť svoje domovy. K januáru 2025 má vyše 130-tisíc z nich na Slovensku status dočasného útočiska, pričom viac ako 80 % tvoria ženy a deti.

Ako uviedol koordinátor Kancelárie UNICEF na Slovensku Ivan Brezina, ukrajinskí odídenci na Slovensku čelia výzvam v oblasti bývania (49 %), výživy (31 %) a zamestnania (24 %). Prieskum zároveň ukázal, že 28 % domácností zažíva výzvy spojené s duševným zdravím a 17 % detí nie je súčasťou slovenského vzdelávacieho systému pre jazykovú bariéru a vzdialenosť škôl.
„V prvých týždňoch a mesiacoch po vypuknutí vojny nás solidarita spojila, ale občianska angažovanosť narazila na časové či osobné limity, čo je celkom prirodzené. Ako spoločnosť máme možnosť rásť ďalej a ukázať, že sme neznecitliveli v hluku každodenných udalostí. Že svojím konaním – pozornosťou či drobným správne mieneným činom – dokážeme podporiť ľudí, ktorí prišli o pocit bezpečia, svojich najbližších či bezstarostné detstvo. Sme v najlepšej pozícii im túto, žiaľ neraz strastiplnú cestu výrazne uľahčiť. Ukrajinské deti si vojnu nevybrali,” uviedol Brezina. Dodal, že dáta tiež poukázali na pozitívny trend vo vzťahoch medzi odídencami a majoritou, pričom 74 % odídencov vníma vzťahy pozitívne. „Napriek tomu tretina domácností zažila nepriateľské správanie, najmä slovnú agresiu a komentáre na sociálnych sieťach. Vďaka podpore štátnych inštitúcií, samospráv, agentúr OSN a organizácií občianskej spoločnosti získali ľudia z Ukrajiny potrebnú pomoc v oblasti ochrany, vzdelávania, duševného zdravia a právnej pomoci,“ uzavrel Brezina.
Od začiatku vojny na Ukrajine uplynuli tri roky, počas ktorých Slovensko prejavilo aj výnimočnú solidaritu a podporu obyvateľom zasiahnutým konfliktom. Ako uviedli neziskové organizácie prostredníctvom platformy darujme.sk, doteraz sa podarilo vyzbierať viac ako 7,43 milióna eur, ktoré umožnili zabezpečiť pomoc tisícom ľudí na Slovensku aj priamo na Ukrajine. „Prvé týždne vojny priniesli rozsiahlu humanitárnu operáciu na slovensko-ukrajinských hraniciach, kde dobrovoľníci a organizácie poskytovali utečencom prvotné zázemie. Postupne sa podpora presunula na dlhodobé riešenia, ako integrácia utečencov na Slovensku a pomoc priamo na Ukrajine. V internetovej platforme je zaregistrovaných viac ako 960 overených neziskových organizácií, z ktorých 55 vyhlásilo zbierky pre Ukrajinu. Dary poslalo viac ako 61-tisíc ľudí, pričom priemerný jednorazový dar dosiahol 76 eur,“ uviedla manažérka pre komunikáciu z Centra pre filantropiu Katarína Bilská. „Tri roky od začiatku vojny ukazujú, že Slováci dokážu spojiť sily a pomôcť tam, kde je to najviac potrebné,“ dodala Bilská.
Zdroj:(SITA,mmi)
Odporúčané články

Výstavba kľúčovej dopravnej infraštruktúry pre priemyselný park Valaliky vstupuje do realizácie.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., závod Košice, informuje odberateľov v mestskej časti Košice – Barca o plánovanej odstávke pitnej vody.

Dokončenie juhovýchodného obchvatu metropoly východu na rýchloceste R2, viaceré prebiehajúce alebo rozpracované eurofondové projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry, ekologická MHD, výstavba nájomných bytov ako aj nový stavebný zákon boli hlavnými témami stretnutia košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) a ministra dopravy Jozefa Ráža mladšieho (nominant Smeru – SD).