Štátna vedecká knižnica vystavuje diela z daru kežmarského gymnázia
Oddelenie historických knižničných fondov Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove pripravilo v nových priestoroch Galérie Bibliotéky tematicky ladenú výstavu zameranú na prezentáciu knižného daru, ktorý sa do fondu knižnice dostal v minulom roku.

Ide o súbor kníh, ktoré knižnica do fondu získala vďaka ponuke z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku a nesie názov Z Kežmarku do Prešova. Informovala o tom projektová manažérka ŠVK v Prešove Renáta Šmidová. Ako uviedla spoluautorka výstavy Gabriela Oľšavská, Kežmarské gymnázium zo svojej školskej knižnice vyraďovalo staršie tituly. Fond ŠVK v Prešove sa vďaka ponuke kežmarskej školy obohatil o historické tlače zo slovenskej a českej literatúry vydané do roku 1918, takisto o tlače z obdobia existencie prvej Československej republiky (1918 – 1938), ale aj o preklady ruskej literatúry, ktorých autorkou bola Zora Jesenská.
Z tematického pohľadu je najviac zastúpenou časťou daru česká literatúra. „Medzi českými autormi nachádzame predovšetkým autorov prelomu 19. a 20. storočia, ktorí v období prvej Československej republiky patrili k etablovaným či dokonca už nežijúcim autorom,“ uviedla Oľšavská. Sú medzi nimi básnici Erben, Mácha, Neruda, z prozaikov napríkald Jirásek, Němcová, Rais, Vančura a iní. „V tematickej skupine českej literatúry ide o pomerne široký časový záber siahajúci od renesančnej humanistickej literatúry až k proletárskej poézii,“ dodala Olšavská.
Slovenská literatúra tvorí druhú najpočetnejšiu skupinu beletrie z kežmarského gymnázia, keďže väčšina kníh už vo fonde ŠVK bola zaradená. Ide o diela autorov romantickej i realistickej generácie autorov tvoriacich v 19. i 20. storočí. Zastúpené sú najmä súborné diela klasických slovenských autorov ako je Vajanský, Hviezdoslav, Kukučín, Podjavorinská či Timrava. „Ide predovšetkým o tzv. čítankových autorov, čo korešponduje aj s obsahovým zameraním každej školskej knižnice,“ uviedla Šmidová. Poslednú tematickú skupinu výstavy tvorí svetová prekladová literatúra, v rámci ktorej prevažujú diela ruského realizmu.
Výstava pozostáva z panelovej a expozičnej časti. „Kým v panelovej časti sa návštevníci oboznámia s históriou školy, kvantitatívnymi ukazovateľmi, informáciami viažucimi sa k miestu vydania, vydavateľom, edíciám a ďalším informáciám dokumentujúcim knižný trh, v expozičnej časti je možnosť do väčšiny získaných publikácií aj fyzicky nahliadnuť,“ informovala spoluautorka výstavy Lucia Němcová. Výstava je záujemcom dostupná v Galérii Bibliotéke ŠVK v Prešove ešte do 7. apríla.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov otvorilo nové centrum sociálnych služieb na Mukačevskej ulici na Sídlisku III. Do obnovených priestorov sa centrum prisťahovalo zo starých priestorov na neďalekom Námestí Kráľovnej pokoja.

Prešovský festival JAZZ Prešov čelí po 33 rokoch existencie vážnej kríze. Tento rok, napriek pozitívnemu hodnoteniu odbornej komisie nedostal z Fondu na podporu umenia (FPU) žiadnu dotáciu. Pre festival, ktorý hostí jazzové legendy z celého sveta, môže ísť o likvidačný krok. Organizátori odštartovali na záchranu festivalu verejnú zbierku.

V Prešove pokračujú aj tomto roku v projekte osádzania klietkových stojísk na odpadové nádoby na sídliskách. K doterajším 15 prístreškom má pribudnúť 12 nových. Ich výrobu mestu zabezpečujú väzni z Prešova. Spúšťať sa postupne začína aj elektronický systém odomykania stojísk. Obyvateľom vybraných lokalít rozdali vyše 1500 čipov.