Mesto Košice chce v tomto roku začať s modernizáciou Kompostárne
Mesto Košice získalo stavebné povolenie na modernizáciu kompostárne v Bernátovciach pri Košiciach. Tá sa nachádza sa v areáli škôlky okrasných drevín Záhrady Bernátovce, ktorú prevádzkuje Správa mestskej zelene v Košiciach. V súčasnosti kompostáreň dokáže spracovať šesťtisíc ton biologicky rozložiteľného odpadu ako je tráva, konáre, lístie a zemina.

Po modernizácii pribudne aj možnosť spracovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Celkovo by sa jej kapacita mala zvýšiť na 8000 ton biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Okrem toho dôjde aj k zlepšeniu triedenia, zníženiu množstva odpadov na skládkovanie, či navýšenie kapacitu kompostárne na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov kompostovaním.
„Ide o ďalší zo série zelených projektov, ktorými zlepšujeme kvalitu životu v meste a ochranu životného prostredia. Modernizácia si vyžiada náklady v predpokladanej výške 3,23 milióna eur. Na februárovom rokovaní Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice bolo schválené, že na tento účel budeme môcť využiť eurofondy vo výške takmer 1,94 milióna eur. Zvyšné financie chceme vykryť z rozpočtu mesta. Verím, že s modernizáciou budeme môcť po zavŕšení všetkých procesov začať ešte tento rok,“ skonštatoval košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Pôvodná výstavba kompostárne v Bernátovciach v roku 2011 stála zhruba 4,5 milióna eur. Mesto na ňu v roku 2008 získalo z eurofondov 3,7 milióna eur, zvyšných približne 800 000 eur tvorili financie z vlastného rozpočtu. Správa mestskej zelene prevádzkuje Kompostáreň od roku 2011. Jej riaditeľka Marta Popríková zdôrazňuje, že vďaka modernizácii sa zvýši jej kapacita a efektívnosť spracovania biologicky rozložiteľného odpadu.
„V centrálnej časti kompostárne vznikne nová kompostovacia plocha s rozlohou vyše 3 200 m2. Tá bude spevnená nepriepustným asfaltom a bude pozostávať z ôsmich zakládok, pod ktorými bude umiestnené prevzdušňovacie potrubie. Bioodpad bude podľa potreby premiestňovaný čelným nakladačom. Nový prevzdušňovací systém zabezpečí dostatok kyslíka pre mikroorganizmy. Dobrou správou je, že sa tým zrýchli proces rozkladu bioodpadu, zníži sa množstvo zápachu a zlepší sa kvalita výsledného kompostu,“ uviedla.
Doplnila, že vďaka prevzdušňovacím potrubiam s riadenou cirkuláciou vzduchu a automatickým meraniam údajov počas kompostovacieho procesu bude možné v porovnaní so súčasnosťou efektívnejšie riadiť priebeh kompostovania. Bioodpad bude počas každého prekopávania premiestnení na vedľajšiu plochu. SMsZ ročne vyprodukuje vyše 2 000 ton kompostu. Viac ako polovicu využíva pre vlastné potreby na sadové a terénne úpravy v Košiciach, zvyšok predáva.
Galéria



Zdroj:(Mesto Košice)
Odporúčané články

Mesto Košice uspelo s projektom mapovania verejných budov, z európskych zdrojov naň získalo viac ako šesť miliónov eur. Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho nástroja, ktorý by mal mapovať verejné budovy v Košiciach a ich stav. Ako uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) vďaka projektu by mohli odhaliť miesta a budovy, ktoré nie sú vhodne využité.

Na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) by mal vzniknúť priestor, kde bude môcť sídliť zástupca mesta Košice. Mesto Košice totiž podpísalo memorandum s ministerstvom investícií. Memorandum podpísali primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) a minister investícií Samuel Migaľ (nom. Smer-SD).

Nový pápež Lev XIV. navštívil pred dvadsiatimi rokmi Slovensko. V roku 2005 navštívil ešte ako generálny predstavený Rehole svätého Augustína kláštor augustiniánov na Kostolianskej ulici v Košiciach.