Rodičia, POZOR! Od januára si v Košiciach priplatíte nielen za materské škôlky
Košičania si od januára priplatia za materské školy. Poplatok za pobyt detí vo veku od troch do piatich rokov v materskej škole stúpne zo 40 na 50 eur, pričom za predškolákov platí štát.

Poplatky porastú o päť eur
Zmenu poplatku schválili košickí mestskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve v sobotu 16. decembra, a to v rámci rokovania o všeobecne záväznom nariadení (VZN) o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je mesto Košice. Vzrastie i poplatok za školský klub detí, a to zo súčasných 15 eur na sumu 20 eur. Za zmenu VZN hlasovalo 29 poslancov, z 33 prítomných.
Zmeny nastanú aj v týchto prípadoch
Medzi najdôležitejšie zmeny patrí od 1. januára 2024 úprava výšky mesačného príspevku na režijné náklady pre stravovanie detí a žiakov do 15 rokov, ktorý narastie z päť na osem eur. Od nového školského roka, čiže od 1. septembra 2024 sa zvýšia aj príspevky rodičov na čiastočnú úhradu nákladov v krúžkoch na školách a v rámci Centra voľného času. Sumy sa navýšia o päť eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košickí poslanci našli KOMPROMIS, schválili ZVÝŠENIE DANÍ a poplatkov za odpad
„Zväčša o 5 eur porastú od rovnakého dátumu aj poplatky za základné umelecké školy, či zápisné v jazykovej škole,” doplnila samospráva.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.