OHROZENÝ predaj U.S. Steel? Všetko môže ešte STROSKOTAŤ na Donaldovi Trumpovi!
V poslednom čase oživila správa o predaji amerického giganta U. S. Steel japonskej spoločnosti Nippon Steel diskusie nielen na medzinárodnej úrovni, ale aj na Slovensku, konkrétne v Košiciach, kde má tento oceliarsky kolos svoju dôležitú pobočku.
NESPOKOJNÝ EXPREZIDENT
V decembri minulého roku U. S. Steel oznámil, že jeho novým majiteľom by sa mohol stať štvrtý najväčší výrobca ocele na svete – Nippon Steel, čím by pod svoje krídla vzal aj košický závod. Táto transakcia však narazila na neočakávanú prekážku – bývalého prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KOŠICKÉ OCELIARNE s novým majiteľom: U.S. STEEL kupujú JAPONCI: Čo bude so ZAMESTNANCAMI?
Podľa informácií zverejnených portálom Politico, Trump vyjadril zámerný odpor voči predaju a naznačil, že by zablokoval akýkoľvek plán na predaj U. S. Steel japonskej spoločnosti. Jeho slová zazneli po stretnutí s prezidentom odborového zväzu Teamsters, pričom Trump použil nezvyčajne ostrú rétoriku: „Okamžite by som to zablokoval. Absolútne. Zachránili sme oceliarsky priemysel. Teraz U. S. Steel kupuje Japonsko. Také hrozné,“ cituje ho Politico.
OBMEDZENIE OBCHODU
Tieto vyjadrenia sú v súlade s Trumpovou predchádzajúcou protekcionistickou politikou, ktorá bola zameraná na ochranu amerického oceliarskeho priemyslu a iných výrobných sektorov. Trumpov potenciálny návrat do Bieleho domu a jeho ambície prijať ešte extrémnejšie opatrenia na obmedzenie obchodu môžu mať výrazný dopad nielen na americkú a japonskú ekonomiku, ale aj pre Slovensko.
Pre Košice a celé Slovensko je dôležité, aby sa situácia vyvinula čo najpriaznivejšie, nakoľko U. S. Steel Košice predstavuje v regióne významného zamestnávateľa a jeho potenciálny predaj by mohol mať vážne dopady na miestnu ekonomiku. Zatiaľ čo Japonsko sa ukazuje ako najväčší zahraničný investor v USA, košická pobočka v posledných piatich kvartáloch vykázala stratu takmer 60 miliónov dolárov, informujú Hospodárske noviny.
EŠTE SI PREČÍTAJTE: U. S. Steel Košice spustil ďalší grantový program. Projekty podporí nemalou sumou
Plány Donalda Trumpa s oceliarskym priemyslom ostávajú nejasné, pričom samotný bývalý prezident neposkytol podrobnosti o tom, ako by zasahoval proti dohode s Nippon Steel. Jeho vyjadrenia však vyvolávajú otázky o budúcnosti jedného z kľúčových priemyselných odvetví v USA a zároveň o osude košickej pobočky v rámci globálneho oceliarskeho trhu.
SAKOVÁ V JAPONSKU
O budúcnsoť U.S. Steel na Slovensku sa zaujíma aj ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá v utorok odletela do Japonska, kde mala naplánované prvé rokovanie so spoločnosťou Nippon Steel. „Železiarne pri Košiciach dávajú prácu približne 13-tisíc ľuďom a každá vláda by mala vyvinúť maximálne úsilie o komunikáciu s takto významnými podnikmi,” uviedla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fico dodržal, čo avizoval: Členom vlády stúpnu platy, on sám môže zarobiť až 11-TISÍC EUR mesačne!
Ako zdôraznila, hoci predaj U.S. Steel ešte nie je úplne uzavretý, musia od prvých chvíľ aktívne komunikovať, aby spravili všetko, čo je pre budúcnosť oceliarní na Slovensku dôležité. Ministerka má pritom v Japonsku dohodnuté aj ďalšie stretnutie. „Svoju cestu do Japonska zároveň využijem aj na rokovanie s inovatívnou spoločnosťou podnikajúcou vo výrobe solárnych panelov. Verím, že spoločne položíme základy budúcej spolupráce, ktorá budú výhodná pre Slovensko,” uzavrela.
Odporúčané články
Obľúbený Coca-Cola kamión, symbol Vianoc, opäť navštívi Košice! Po minuloročnom úspechu na Terase si aj tento rok Košičania môžu užiť magickú atmosféru, ktorú tento ikonický kamión prináša. Tentoraz ho však budete môcť vidieť pred Košickou futbalovou arénou na ulici Pri prachárni.
Prvú adventnú nedeľu sa na trať Detskej železnice v Košiciach vydal Mikulášsky expres, ktorý priniesol radosť malým aj veľkým cestujúcim.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.