Cestujúci si môžu nechať v nočných rýchlikoch prepraviť autá a motocykle (FOTO)
Cestujúci vlakmi medzi západom a východom Slovenska si po troch týždňoch opäť môžu nechať odviezť svoje automobily alebo motocykle po koľajniciach. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) umožňuje ich prepravu z Bratislavy do Košíc a späť autovozňom v nočných rýchlikoch Zemplín od nedele (15. 10.).

Ide o náhradu na kratšej trase miesto predošlej prepravy áut medzi hlavným mestom a Humenným, zrušenej od 25. septembra z dôvodu začiatku veľkej modernizácie a elektrifikácie železničnej trate Bánovce nad Ondavou – Humenné.
MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ: Študenti a seniori už viac nemusia cestovať vlakom zadarmo
Trasy, po ktorých jazdia rýchliky
Rýchliky Zemplín preto už jazdia z Bratislavy cez Košice iba do Strážskeho a opačne. V úseku medzi Strážskym a Humenným je zavedená náhradná autobusová doprava.
R 614 má premávku na trase Strážske 22:01 – Košice 23:45 – Bratislava hlavná stanica 5:33. Autovozeň je vedený na linke z Košíc, kde je možná nakládka auta či motocykla od 21:40 do 21:50.
R 615 ide na opačnej linke Bratislava 22:57 – Košice 4:41 – Strážske 6:22. „Vykládka v stanici Košice bude možná od 5:05 do 5:25,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Preprava vozidiel má určenú výšku a hmotnosť
Na dolnej plošine autovozňa je povolená preprava vozidiel s výškou maximálne 1 550 mm a na hornej plošine do 2 000 mm. Auta sú podľa vyhlášky Medzinárodného zväzu železníc (UIC) rozdelené do troch dĺžkových kategórií – do 3 809 mm, od 3 810 do 4 419 mm a od 4 420 do 5 300 mm.
„V rámci vnútroštátnej prepravy je maximálna šírka prepravovaného vozidla 1 940 mm. Na hornú plošinu je možné naložiť maximálne 7,5 tony, pričom pre jedno vozidlo do výšky 1 600 mm sa počíta 1,5 tony, pre automobily od 1 601 mm sa počíta 2,25 tony,“ priblížil Kováč. Ako dodal, do celkovej hmotnosti vozidla sa zarátavajú aj veci ponechané v ňom počas prepravy.

Zdroj: (SITA, be)
Odporúčané články

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.