Na Slovensku pracuje takmer 100-tisíc cudzincov. Najviac je Ukrajincov a Srbov
Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V auguste tohto roka na Slovensku pracovalo 99,3 tisíca cudzincov, čo bolo o 848 osôb viac ako v júli. V porovnaní s augustom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 16,3 tisíca viac cudzincov. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Suverénne najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú Ukrajinci. Medziročne ich na slovenskom trhu práce pribudlo 7-tisíc, čím celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás stúpol na 37,9 tisíca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: VIEME PRVÍ: V Košiciach budú NOVÉ SANITKY (FOTO)
Počet Srbov pracujúcich na Slovensku sa minulý mesiac oproti augustu minulého roka zvýšil o 614 na takmer 10-tisíc. Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 7,3 tisíca, nasledovali Česi so 6,7 tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 6-tisíc.
Na Slovensku však pribúdajú aj pracovníci z exotickejších krajín. V minulom mesiaci u nás pracovalo 3,3 tisíca Indov. V porovnaní s augustom minulého roka ich pribudlo 2,3 tisíca. Indov pritom u nás pracuje viac ako napríklad Poliakov, Bulharov, Rakúšanov či Nemcov. Poliakov totiž u nás v auguste pracovalo 3,1 tisíca, Bulharov 2,4 tisíca, Rakúšanov 468 a Nemcov 806.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Umelkyňa, ktorá spojila vizuálny a zvukový svet (ROZHOVOR)
Výraznejšie pritom stúpol aj počet pracovníkov z Gruzínska. Kým v auguste minulého roka u nás pracovalo 1,1 tisíca Gruzíncov, v minulom mesiaci ich už bolo takmer 1,8 tisíca. Treťou krajinou s razantným nárastom počtu pracovníkov je Kirgizsko. V auguste minulého roka nám s nedostatkom pracovnej sily pomáhalo 563 občanov tejto krajiny, v auguste tohto roka ich počet vzrástol na 956.
Zdroj: (SITA, su)
Odporúčané články

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.