Pekári s napätím očakávajú schválenie odvodovej úľavy. Môže to mať vplyv na ceny potravín
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov upozornil, že výrobcovia potravín i chovatelia hospodárskych zvierat s napätím očakávajú schválenie novely zákona o sociálnom poistení a predĺženie odpustenia odvodov. To je zatiaľ platné len do konca januára.

„Ak poslanci Národnej rady SR v dohľadnej dobe neschvália predĺženie platnosti odvodovej úľavy pre potravinárov, môže to mať vplyv na odbytové ceny potravín, pretože náklady na prácu od januára u nás značne vzrástli,“ povedal predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Táto novela zákona mala nadobudnúť účinnosť už od januára
Zväz uviedol, že predĺženie odpustenia odvodov pre potravinárov a poľnohospodárov do konca júna 2024 schválila vláda už na rokovaní 10. januára 2024. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá rieši odpustenie odvodov pre okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, pritom podľa vládneho návrhu mala nadobudnúť účinnosť už od 1. februára 2024. To sa však vzhľadom na blížiaci koniec mesiaca január už zrejme nestihne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Inflácia by mala klesať. Čakajú tak Slovensko nižšie ceny za potraviny?
Pekári vyzývajú poslancov
„Náš sektor aktuálne bojuje s veľkým výpadkom zamestnancov a prípadné meškanie podpory situáciu ešte zhorší. Nekonanie NR SR môže spôsobiť obmedzovanie výrobného sortimentu aj frekvencie závozu chleba a pečiva či ďalších základných potravín. Poslanci Národnej rady SR sú platení aj z našich daní a preto by sme ich chceli vyzvať, aby bezodkladne pristúpili k schváleniu kľúčových zákonov, ktoré ovplyvňujú desiatky tisíc zamestnancov a milióny slovenských spotrebiteľov. Nechceme zvyšovať odbytové ceny, ale ak nás k tomu budú volení predstavitelia tlačiť, budeme musieť spotrebiteľom jasne odkomunikovať, kto je za túto situáciu zodpovedný,“ zdôraznil M. Lapšanský.
Zdroj: (SITA, mmi)
Odporúčané články

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.