Sú dôchodky v ohrození? Sociálna poisťovňa potrebuje od štátu rekordne vysokú pomoc
Na zabezpečenie schopnosti vyplácať dôchodky, nemocenské dávky či dávky v nezamestnanosti bude Sociálna poisťovňa potrebovať v nasledujúcich troch rokoch rekordne vysokú finančnú pomoc od štátu. Kým vlani štát Sociálnej poisťovni pomohol sumou 103,5 milióna eur, už v tomto roku má do poisťovne zo štátneho rozpočtu smerovať 1,16 miliardy eur. Ide o najvyššiu ročnú finančnú čiastku za posledných desať rokov.

V rokoch 2024 až 2026 by pritom mala požadovaná pomoc zo štátneho rozpočtu pre Sociálnu poisťovňu ešte viac rásť. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktorý vypracovalo ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického. V budúcom roku by malo ísť o 1,6 miliardy eur, v roku 2025 taktiež o 1,6 miliardy eur a v roku 2026 by pomoc štátu mala dosiahnuť 1,65 miliardy eur. Počas nasledujúcich troch rokov tak ide o sumu 4,85 miliardy eur. Na porovnanie, za posledných desať rokov Sociálna poisťovňa dostala zo štátneho rozpočtu 5,3 miliardy eur.
Výdavky v tomto roku rekordne stúpli
Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka rekordne stúpli. Na vyplácanie penzií tak ide historicky najviac financií. Kým v januári až októbri minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 6,88 miliardy eur, za desať mesiacov tohto roka to už bolo 8,55 miliardy eur. Ide o medziročný nárast o 1,67 miliardy eur. Medziročný nárast výdavkov na penzie je pritom rekordný. Vlani sa totiž desaťmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 211 miliónov eur a v roku 2021 o 267 miliónov eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poplatky za plyn a elektrinu sú na rok 2024 schválené. Čaká Slovákov zvyšovanie cien?
Za výšením výdavkov stojí najmä valorizácia dôchodkov
Za výrazným zvýšením výdavkov na penzie stojí najmä tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, v menšej miere zavedenie rodičovského dôchodku. Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta. Napríklad priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur. Okrem toho za desať mesiacov tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume 285 miliónov eur.
Zdroj: (SITA, su)
Odporúčané články

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.