Úrazové dávky výrazne stúpnu od ďalšieho roka
Od začiatku budúceho roka sa budú zvyšovať úrazové dávky. Sociálna poisťovňa od 1. januára budúceho roka zvýši vyplácané úrazové renty, pozostalostné úrazové renty a maximálne sumy úrazových dávok o 3,2 %. Informovala o tom Sociálna poisťovňa.

Novopriznávané úrazové renty a pozostalostné úrazové renty stúpnu o 13,6 %. Poškodení nemusia o nič žiadať, valorizované dávky im Sociálna poisťovňa vyplatí v obvyklých januárových výplatných termínoch automaticky. Zvýšia sa aj maximálne výšky jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky, náhrada nákladov spojených s liečením a náhrada nákladov spojených s pohrebom.
Renta bude vyplácaná v obvyklých termínoch
Úrazovú rentu v novej výške dostanú poberatelia v obvyklých januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa poberateľom úrazovej renty zároveň v januári budúceho roka zašle aj písomné rozhodnutie. Novopriznávaná úrazová renta, o ktorej bude Sociálna poisťovňa rozhodovať v budúcom roku s nárokom po 1. januári budúceho roka, sa bude valorizovať o 13,6 %.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Budúcoročné 13. penzie budú NIŽŠIE
Percento pravidelnej každoročnej valorizácie úrazovej renty sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za prvých deväť mesiacov tohto roka a za prvý polrok tohto roka. Štatistický úrad SR zverejnil, že percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za prvých deväť mesiacov tohto roka je 12 %. Medziročný rast spotrebiteľských cien za prvý polrok tohto bol vo výške 13,6 %. Pri zvýšení úrazových rent priznaných v roku 2024 sa podľa platného zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 13,6 %.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poštové služby budú znova o niečo drahšie
Úrazové renty priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára tohto roka zvýšia o 3,2 %. Percento zvýšenia je určené podľa vzorca uvedeného v prílohe k platnému zákonu o sociálnom poistení, ktorý zohľadňuje mimoriadnu valorizáciu úrazových rent v roku 2023.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.