V obehu je nová pamätná dvojeurovka. Ako vyzerá?
Národná banka Slovenska predstavila novú pamätnú euromincu v nominálnej hodnote 2 eurá, ktorá pripomína “Začiatok pravidelnej expresnej pošty ťahanej koňmi na trase Viedeň – Bratislava – 200. výročie.” Tento významný moment sa datuje do doby, keď sa prvýkrát začala pravidelná preprava pošty medzi Viedňou a Bratislavou prostredníctvom kočiarov a koní. Vtedajšie poštové vozidlá, ktoré často ťahali štyri až šesť koní, dosahovali rýchlosť až 12 kilometrov za hodinu.

Autorom návrhu pamätnej euromince je talentovaná umelkyňa Mária Poldaufová, ktorá sa inšpirovala históriou. Eurominca má rovnaké parametre ako bežná 2-eurová obehová minca, čo znamená, že ju môžeme použiť v bežnej dennej platbe a to aj na nákupy, alebo na výmenu za iné mince či bankovky.
Pamätné euromince budú vyrobené v celkovom náklade 1 miliónov kusov, pričom 5 000 z nich bude dostupných v špeciálnom proof-like vyhotovení, ktoré sú často obľúbené medzi numizmatikmi a zberateľmi mincí.

Výmena bude prebiehať v limitovanom množstve
Ak by ste sa chceli stať šťastným vlastníkom tejto pamätnej euromince, mali by ste vedieť, že výmena bude možno v limitovanom množstve – maximálne 50 kusov na jedného záujemcu. Tieto mince budú dostupné v pokladniciach ústredia Národnej banky Slovenska v Bratislave a v jej expozitúrach v Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach. Výmena bude možná v čase pokladničných hodín týchto pobočiek.
Pre tých, ktorí si želali získať pamätné euromince v proof-like, bude možné si zakúpiť ich výhradne prostredníctvom zmluvných partnerov Národnej banky Slovenska.
Zdroj: (nbs.sk)
Odporúčané články

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.