Vláda pripravila návrhy pre efektívnejšie využívanie eurofondov
Desatoro pre lepšie využívanie eurofondov má slúžiť ako odporúčanie pre budúcu vládu v tejto oblasti. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) prispelo do vládneho materiálu zásadnými vstupmi a návrhmi s cieľom zlepšiť čerpanie prostriedkov Európskej únie a iných verejných zdrojov.

Podľa povereného ministra investícií Petra Balíka, ktorý v utorok vystúpil na konferencii o eurofondoch, najdôležitejšími návrhmi, ktoré majú pomôcť ich využívaniu, sú investičná stratégia Slovenska do roku 2050, štátny fond na financovanie prípravy projektov a väčšie zapojenie regiónov do rozhodovania o eurofondoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Odbehnite si odvoliť. Pre maratóncov bude zriadená volebná miestnosť
“Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy,” povedal Balík. Tvrdí, že vychádzajú čisto z odbornej analýzy takmer dvadsaťročného využívania eurofondov, dlhodobých problémov a nedostatkov, ktoré v konečnom dôsledku priamo ohrozujú kvalitu života ľudí na Slovensku a podrážajú krajine nohy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na autobusovej stanici v Košiciach pribudla zdieľaná knižnica (FOTO)
“V dnešnej extrémne dynamickej dobe nestačí mať plán na štyri roky funkčného obdobia vlády, Slovensko potrebuje naozaj dlhodobú víziu svojho rozvoja,” upozornil minister investícií. “Preto ako prvý, najdôležitejší bod našich odporúčaní, navrhujeme pripraviť a následne schváliť dlhodobú stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2050. Musíme vedieť, ktoré sú strategické oblasti pre rozvoj krajiny, do ktorých potom musia smerovať investície,” dodal Balík.
Zdroj: (SITA, be)
Odporúčané články

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.