Košická polícia si posvieti na vodičov. Kontroly budú na každom rohu
Polícia prijala dopravno-bezpečnostné opatrenia v dohľade nad cestnou premávkou, ktorých cieľom je chrániť životy a zdravie účastníkov cestnej premávky, preto bude v mesiaci február opäť viac policajtov aj na cestách Košického kraja.
Policajti budú dohliadať na tieto pravidlá
Dôvodom prijatých opatrení polície na zvýšenie bezpečnosti na cestách je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, najmä zníženie počtu dopravných nehôd, pri ktorých vyhasínajú nevinné životy ľudí. Do opatrení budú zapojení príslušníci služby dopravnej, poriadkovej i železničnej polície. Policajti budú vykonávať kontroly na miestach a v časoch, kde dochádza podľa analýz dopravno-bezpečnostnej situácie k dopravným nehodám s následkom na živote a zdraví.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Polícia bude v okolí škôl striehnuť na nezodpovedných vodičov
Zamerajú sa najmä na kontrolu tých porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré sú najčastejšími príčinami dopravných nehôd s následkom na živote a zdraví, a to na:
- dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok u vodičov motorových a nemotorových vozidiel,
- dodržiavanie základných povinností vodičov,
- dodržiavanie pravidiel cestnej premávky nemotorovými účastníkmi,
- dodržiavanie najvyššej dovolenej rýchlosti,
- dodržiavanie zákazu telefonovania za volantom.
Košický kraj je v rámci Slovenska na treťom mieste
V roku 2023 bolo na cestách Košického kraja zaznamenaných 1415 dopravných nehôd, pri ktorých
prišlo o život 32 ľudí. Z celkového počtu dopravných nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel 1202 dopravných nehôd (DN). Vo všeobecnosti najčastejšími príčinami dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel sú porušenie povinností vodiča (medzi nich patrí aj telefonovanie), nedovolená rýchlosť jazdy či nesprávna jazda cez križovatku.
Z minuloročných štatistík vyplýva, že:
- chodci boli zapojení do 146 DN, z čoho samotní chodci zavinili 59 DN,
- cyklisti sa podieľali na 77 DN a boli zodpovední za 46 DN,
- alkohol bol prítomný pri 183 DN, pričom vodiči motorových vozidiel zavinili 149 DN, cyklisti 17 a chodci 13 DN pod vplyvom alkoholu,
- odhalených bolo 757 vodičov pod vplyvom alkoholu, čo je pokles oproti predchádzajúcemu roku, napriek tomu je Košický kraj v rámci Slovenska na treťom mieste z hľadiska alkoholu zisteného u vinníkov dopravných nehôd.
Bezpečnosť na cestách je spoločnou zodpovednosťou
Polícia v Košickom kraji pracuje na zlepšení bezpečnosti na cestách prostredníctvom pravidelnej analýzy a vyhodnocovania dopravných situácií. S cieľom chrániť životy a minimalizovať dôsledky dopravných nehôd, policajti vykonávajú zvýšený dohľad a kontroly. Napriek rôznym preventívnym aktivitám a snahám upozorňovať na riziká, je účinnosť týchto opatrení obmedzená bez aktívnej spolupráce a podpory od samotných účastníkov premávky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Cestujúci, POZOR! Dopravný podnik upozorňuje na zmeny v prešovskej MHD
,,Bezpečnosť na cestách je spoločnou zodpovednosťou, a dodržiavaním pravidiel, zodpovedným správaním a bezpečnou jazdou môže každý prispieť k jej zvýšeniu a predchádzať tak tragickým nehodám,” uvádza polícia.
Zdroj: KR PZ v Košiciach
Odporúčané články
Kriminálna polícia v Košiciach vyšetruje prípad podozrenia z prečinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku. V tejto súvislosti hľadajú osoby zachytené na fotografiách, ktoré by svojou výpoveďou mohli prispieť k objasneniu skutku. Prípad sa týka výberu finančnej hotovosti z bankomatu na ulici Cottbuská 3 v Košiciach.
Na ceste I/79 medzi Trebišovom a obcou Veľaty bol v uplynulých dňoch zaznamenaný prípad výrazného prekročenia rýchlosti.
Staré Mesto sa dnes stalo centrom inovatívneho projektu, ktorý zavádza používanie telových kamier v Policajnom zbore. Ako prví boli vybavení príslušníci Obvodného oddelenia Policajného zboru Staré Mesto a Pohotovostnej motorizovanej jednotky (PMJ).