FICO: S ČÍNOU chcú spolupracovať VŠETCI
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Počas tlačovej konferencie Fico poukázal na dôležitosť spolupráce s Čínskou ľudovou republikou. Predseda vlády uviedol, že jeho vláda vyvinie úsilie na to, aby sa vzájomné vzťahy Slovenska a Číny prehĺbili.
Fico odmietol tvrdenia o tom, že sa v dôsledku nadviazania spolupráce s Čínou dostanú na územie Slovenska čínski agenti. Fico pripomenul, že aj Američania odpočúvali bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a dodal, že nevníma ohrozenie zo strany Číny.
Predseda vlády Robert Fico zároveň označil návštevu Číny za jednu z kľúčových zahraničných návštev pre Slovensko v roku 2024. Vyjadril sa tak v relácii „Sobotné dialógy“ v Slovenskom rozhlase. Uzavretie strategického partnerstva Slovenska s Čínou zahŕňa zriadenie komisií pre strategické oblasti rozvoja, pričom Čína prejavila záujem o PPP projekty, mosty a lodný prístav.
Fico zároveň poprel obavy opozície a informácie SIS z roku 2018 o možnom tlaku Číny v investíciách, keďže Slovensko nie je voči Číne zadlžené. Poukázal na významnú investíciu do továrne na batérie v Šuranoch v hodnote 1,4 miliardy eur, v ktorej má 20 % podiel aj Volkswagen.
Fico taktiež poznamenal, že zatiaľ čo Spojené štáty americké chránia svoj trh pred Čínou, Európa sa musí sústrediť na inovácie. Keďže obchod medzi USA a Čínou dosahuje 570 miliárd dolárov, Európa si podľa neho nemôže dovoliť vytvárať podobné bariéry.
Odporúčané články

Nemecká Spolková rada, ktorá slúži ako horná komora nemeckého parlamentu, v piatok schválila masívny balík výdavkov zameraný na posilnenie nemeckej armády a modernizáciu infraštruktúry.

Predseda vlády Robert Fico včera telefonoval s prezidentom Srbska Aleksandarom Vučičom a prejavil mu plnú podporu ako legitímnemu predstaviteľovi Srbska.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ostro kritizoval Európsku úniu za dlhodobé zanedbávanie základných politických a ekonomických priorít. Reagoval tak na rozhodnutie Spojených štátov amerických, ktoré po nástupe novej administratívy zaviedli 20-percentné clá na všetky produkty dovezené z EÚ.