Ihnát: Na Reichstagu nevyvesil vlajku Američan, ale Soviet!
Diskusia o odstránení komunistických symbolov z Pamätníka vojakov Sovietskej armády sa stala jednou z hlavných tém posledných dní. Poslanec mestského zastupiteľstva a starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát, poskytol k danej téme vyjadrenie pre KOŠICE: DNES. Aj keď súhlasí s odstránením týchto symbolov zdôrazňuje, že história sa nedá prepísať.

HISTÓRIA SA NEDÁ VYMAZAŤ
Poslanec Ihnát upozornil na historické fakty, ktoré podľa neho nemôžu byť ignorované. „Na Reichstagu nevyvesil vlajku Američan alebo Angličan, ale Soviet,“ poznamenal, pričom poukázal na zásluhy Sovietskej armády pri oslobodení Európy počas druhej svetovej vojny. Podľa neho by tieto udalosti mali byť pripomínané, pretože sú neoddeliteľnou súčasťou histórie.
Zároveň však dodal, že udalosti spojené s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 a aktuálnou vojnou na Ukrajine vrhajú iný tieň na symboliku spojenú s bývalým Sovietskym zväzom. „Rusi alebo Sovieti k nám vtrhli a ostali tu. A teraz Rusi vedú vojnu na Ukrajine, ktorá môže prerásť do globálneho konfliktu,“ uviedol Ihnát.
PODĽA IHNÁTA IDE O CITLIVÚ TÉMU
„Som za odstránenie komunistických symbolov,“ povedal poslanec Ihnát na margo Pamätníka vojakov Sovietskej armády, pričom však zdôraznil, že takéto kroky musia byť vykonané s rozvahou. Symboly, ako kosáky a kladivá, môžu byť podľa neho uložené na miestach, kde nebudú vzbudzovať v spoločnosti vášne, podobne ako iné historické pamätníky z čias komunizmu.
„Je to zároveň veľmi citlivá téma, ktorá sa dá využiť politicky či populisticky, a to tým, že sa poukáže na človeka, ktorý je proti tomu. Áno, nech sa to dorieši, ale treba to urobiť s rozumom. Keď to treba odložiť alebo nejakým spôsobom presunúť, tak nech sa to presunie, uviedol ďalej Ihnát.
Zároveň však varoval pred politizáciou témy, ktorá podľa neho nesmie odvádzať pozornosť od hlavných problémov mesta. „Toto nie je nosná téma Košíc. Máme finančnú krízu, rozbité chodníky a cesty, a potrebujeme zabezpečiť chod samospráv,“ dodal na záver Ihnát.
Odporúčané články

Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.

Slovensko trvalo na samite v Bruseli na dobrovoľnosti finančnej zbierky pre Ukrajinu. Ako informoval premiér Robert Fico na sociálnej sieti, väčšina európskych krajín vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady súhlasila s návrhom ministerky zahraničných vecí Európskej únie Kaje Kallasovej, aby sa členské štáty zo svojich národných rozpočtov v čo najkratšom čase poskladali na finančnú pomoc Ukrajine vo výške 20 až 40 miliárd eur.

Najdôveryhodnejším politikom je podľa občanov Slovenska premiér Robert Fico (Smer-SD). Na konci rebríčka skončil podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD). Vyplynulo to z prieskumu Centra sociálnych výskumov.