Koalícia podporí zmenu transakčnej dane. 17. november bude sviatok bez voľna
Predsedovia vládnych strán SMER – SSD, Hlas – SD a Slovenská národná strana sa dohodli na spoločnom postupe pri hlasovaní o návrhu novelizácie zákona o transakčnej dani z dielne SNS.

Vládne strany sú na návrh SNS pripravené zúžiť rozsah pôsobnosti transakčnej dane a podporiť príslušný legislatívny návrh v prvom čítaní v utorkovom hlasovaní v Národnej rade SR. Uviedli to v spoločnom vyhlásení Robert Fico, Matúš Šutaj Eštok a Andrej Danko. Vo vyhlásení sa ďalej píše, že vládne strany si uvedomujú potrebu nahradiť výpadok z príjmov štátneho rozpočtu na rok 2025 s cieľom zabezpečiť úspešný priebeh nevyhnutnej konsolidácie verejných financií.
„Vládne strany, inšpirujúc sa podnetom zamestnávateľov znížiť počet voľných dní spojených so štátnymi sviatkami, súhlasia s tým, aby v roku 2025 štátny sviatok 17. novembra a v nasledujúce roky nebol spojený s dňom pracovného pokoja. Štátny sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu nebude teda zrušený,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v pondelok podvečer zaslal Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Vládne strany sú pripravené rokovať o podobnom postupe ešte pri jednom ďalšom štátnom sviatku počnúc rokom 2026.
Zdroj:(SITA,fa)
Odporúčané články

Len politické strany, ktoré sa dostanú po voľbách do parlamentu, by mali dostať finančné príspevky od štátu. Aj toto je jeden z návrhov zmien legislatívy, o príprave ktorých dnes na tlačovej besede informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ministerstvo zároveň navrhne, aby finančný obnos, ktorý strana obdržia bol nižší o 30 percent v prípade, že štát bude v deficite viac ako tri percentá HDP.

Americký prezident Donald Trump formálne schválil vytvorenie strategického partnerstva medzi americkým oceliarskym gigantom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel. Tento krok prichádza po predchádzajúcich obavách o národnú bezpečnosť, ktoré viedli k zablokovaniu pôvodnej transakcie jeho predchodcom.

Schvaľovanie návrhu tzv. Pandemickej dohody na 78. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) v Ženeve ukázalo, že tvrdenia o medzinárodnej izolácii Slovenska boli podľa Ministerstva spravodlivosti SR zavádzajúce. Rezort tvrdí, že hlasovanie o dokumente prebehlo na základe požiadavky Slovenskej republiky demokraticky, a nie formou všeobecného konsenzu.