Matúš Šutaj Eštok: Protesty sú zámienkou na očierňovanie krajiny
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok kritizoval organizátorov nedávnych protestov za šírenie dezinformácií a poškodzovanie reputácie Slovenska v Európe. V reakcii na plánovaný list organizátorov protestov adresovaný predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, Šutaj Eštok vyjadril pochybnosti o tom, že v liste bude uvedená pravdivá informácia o priebehu protestov.

“V liste predpokladám, že neuvádzajú, ako sme zabezpečili pokojný priebeh protestov, ani to, že nikto nenazýva protestujúcich opicami alebo dezolátmi a že policajti nepoužívajú vodné delá ani gumové projektily,” uviedol minister. Podľa neho by malo byť v liste spomenuté aj memorandum troch najvyšších ústavných činiteľov, ktoré potvrdzuje neochvejnú orientáciu Slovenska na členstvo v EÚ a NATO, ako aj obedy u prezidenta, kde sa potvrdila jednota v zahraničnopolitickej orientácii.
Šutaj Eštok vyjadril presvedčenie, že list bude naopak plný nepravdivých tvrdení, ktoré poškodzujú obraz Slovenska a jeho národných záujmov. “Bude obsahovať to, čo Európsku úniu oslabuje, čo jej lídrom bolo vyčítané aj na Mníchovskej konferencii a prečo Európa stráca svoju vážnosť a suverenitu v medzinárodnom meradle,” dodal. Minister vyjadril nádej, že predsedníčka von der Leyenová zohľadní výzvy, ktoré zazneli na Mníchovskej konferencii, a že EÚ bude podporovať hodnoty stabilnej a silnej Európy, kde sú v popredí záujmy členských štátov, rešpekt k demokracii a neprekrúcajú sa pochybné ideológie.
Odporúčané články

Slovensko trvalo na samite v Bruseli na dobrovoľnosti finančnej zbierky pre Ukrajinu. Ako informoval premiér Robert Fico na sociálnej sieti, väčšina európskych krajín vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady súhlasila s návrhom ministerky zahraničných vecí Európskej únie Kaje Kallasovej, aby sa členské štáty zo svojich národných rozpočtov v čo najkratšom čase poskladali na finančnú pomoc Ukrajine vo výške 20 až 40 miliárd eur.

Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.