Každému KTO ODMIETNE PRACOVAŤ by mali ODOBRAŤ DÁVKY v hmotnej núdzi, tvrdí Tomáš
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavil legislatívny zámer na zvýšenie
zamestnanosti slovenských občanov, vrátane marginalizovaných skupín. Cieľom je aktivovať nezamestnaných ľudí ktorí sú primárne poberateľmi dávky v hmotnej núdzi, aby sa zamestnali.

Rezort práce rokuje s Úradom vlády, s Úradom splnomocnenca pre rómske komunity, ale aj s konkrétnymi ministerstvami, a to s ministerstvom životného prostredia a ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka o ďalších projektoch, ktoré by mohli priniesť viac pracovných príležitostí do všetkých regiónov Slovenska.
„Hoci na Slovensku máme aktuálne historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti, stále evidujeme 143 tisíc disponibilných nezamestnaných. Zároveň na slovenskom pracovnom trhu pracuje 107 tisíc cudzincov, pričom je k dispozícii viac ako 80 tisíc voľných pracovných miest. Pýtam sa, prečo by tieto pracovné miesta nemali zapĺňať slovenskí nezamestnaní občania? Každý, kto môže pracovať, má pracovať,“ poznamenal k návrhu minister práce, sociálnych vecí a rodiny.
Legislatívny zámer v sebe zahŕňa 3 základné opatrenia:
- Krátenie dávok pri odmietnutí práce: Ak nezamestnaný odmietne relevantnú pracovnú ponuku, ktorá zodpovedá jeho schopnostiam a zručnostiam, bude mu krátená alebo odobratá dávka v hmotnej núdzi na dobu 12 mesiacov.
- Úprava režimu poskytovania prác vo verejnom záujme: V súčasnosti sú obyvatelia povinní vykonávať práce vo verejnom záujme iba na území svojej obce. Nový návrh umožní vykonávať tieto práce aj na širšom území, buď v rámci združenia viacerých obcí alebo v rámci celého okresu.
- Kategorizácia aktivačného príspevku: Najnižší aktivačný príspevok dostanú ľudia, ktorí chcú len vykonávať malé obecné služby a nechcú sa riadne zamestnať. Vyšší aktivačný príspevok dostanú tí, ktorí sa už budú chcieť rekvalifikovať, vzdelávať sa alebo zúčastňovať sa na ďalších projektoch z úradu práce. Najvyšší príspevok bude patriť už riadne zamestnaným.
„Nemôžeme prijímať len reštriktívne opatrenia bez toho, aby sme nezamestnaným ponúkli širokú škálu vhodných a primeraných pracovných pozícií. Spustili sme celý rad projektov, ktoré majú pomôcť ľuďom nájsť si prácu,“ zdôraznil Tomáš.
Zdroj: TS MPSVR
Odporúčané články

Slovensko trvalo na samite v Bruseli na dobrovoľnosti finančnej zbierky pre Ukrajinu. Ako informoval premiér Robert Fico na sociálnej sieti, väčšina európskych krajín vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady súhlasila s návrhom ministerky zahraničných vecí Európskej únie Kaje Kallasovej, aby sa členské štáty zo svojich národných rozpočtov v čo najkratšom čase poskladali na finančnú pomoc Ukrajine vo výške 20 až 40 miliárd eur.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Od apríla vstupuje do platnosti nová daň z finančných transakcií. Termín na zriadenie, resp. nahlásenie transakčného účtu sa teda kráti.