Minister Tomáš si STOJÍ za svojím názorom o odobraní dávok aj napriek KRITIKE ODBOROV
Včera sme na našom webe informovali o vyjadrení ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Vo svojom vyhlásení informoval verejnosť o legislatívnej ambícii, ktorej cieľom je zvýšenie zamestnanosti slovenských občanov, vrátane marginalizovaných skupín. Od odborov však zožal kritiku.

Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ) sa v príspevku na svojej sociálnej sieti do Erika Tomáša za jeho včerajšie tvrdenia tvrdo obula. Prekážalo jej najmä to, že vyjadrenie ohľadom chudoby, ktorá má byť následkom lenivosti alebo neschopnosti na sebe pracovať pochádzajú predovšetkým od predstaviteľov krajnej pravice.
„Na Slovensku sa dlhodobo šíri mýtus o tom, ako vysoké sociálne dávky odrádzajú pracovať. Tento mýtus je nepravdivý a doslova hlúpy, no stále medzi ľuďmi žije, keďže ho dlhodobo živia politici, ktorí namiesto riešení radšej hľadajú, na koho problém hodiť. A na koho je to najjednoduchšie? Na chudobných, ktorí sa nevedia brániť,“ uviedli vo svojom stanovisku.
„Reakcia Konfederácie odborových zväzov SR na zámer ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny obmedzovať dávky ľuďom, ktorí odmietnu vhodnú pracovnú ponuku, svedčí o jeho nepochopení. Nikto nehovoril o „vysokých sociálnych dávkach, ktoré odrádzajú ľudí od práce“, ale o nespochybniteľnom fakte, že medzi nezamestnanými je mnoho ľudí, ktorí môžu pracovať, ale nechcú pracovať, pričom im sociálne dávky na tento spôsob života stačia,“ znela odpoveď ministra práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa rezortu nemotivuje súčasné systémové nastavenie túto skupinu k hľadaniu zamestnania. Zároveň nejde podľa Erika Tomáša o žiadny mýtus ale tvrdú realitu, ktorá dlhodobo trápi viaceré regióny Slovenska. Práve prácu považuje za najlepší nástroj proti chudobe.
Na záver stanoviska uviedlo ministerstvo, že okrem reštriktívnych opatrení je na pláne spustenie viacerých projektov a to za účelom pomoci nezamestnaným nájsť si prácu. Od Konfederácie odborových zväzov SR by očakávali skôr podporu snahy zamestnať čo najviac slovenských občanov.
Zdroj: TS MPSVR SR
Odporúčané články

Dnes je 21 rokov od vstupu Slovenska do NATO, podľa prezidenta išlo o správne rozhodnutie. Uviedol to prezident Peter Pellegrini, ktorý pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do NATO navštívil spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) Tím pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku.

Slovensko ide v otázke obnovenia tranzitu zemného plynu vyvíjať na Ukrajinu enormný tlak. Ako uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovensko na to získalo od Európskej rady politický mandát.

Pred dnešným rokovaním vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Zdôraznil, že takáto zmena si vyžaduje obdobie príprav, koncept i zmenu kurikúl, teda spôsobu učenia.