Neoficiálne VÝSLEDKY EUROVOLIEB: Víťazi z PS, skokani z REPUBLIKY a smútok v SAS
Brány volebných miestností sa na Slovensku počas včerajších eurovolieb zavreli o 22:00 hod. Odvtedy sa čaká na výsledky volieb, keďže tie môžu byť vyhlásené až dnes o 23:00 hod. keď sa skonči voľby v Taliansku. Prvé neoficiálne výsledky ale naznačujú, ktoré politické strany by mali mať zastúpenie v Bruseli.
Rovnako ako v predošlých eurovoľbách v roku 2019 sa dostávajú na povrch prvé odhady volebných výsledkov. Vtedy sa zverejňované informácie v konečnom dôsledku zhodovali s reálnymi výsledkami volieb.
Na základe informácií, ktoré prenikajú z prostredia politických strán na povrch je možné konštatovať, že najpravdepodobnejším víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stalo Progresívne Slovensko, ktoré by malo dosiahnuť volebný zisk okolo 28%. Jeho najväčší konkurent, strana SMER-SD za ňou má zaostávať takmer o 3% hlasov.
Skokanom volieb sa stala strana REPUBLIKA. Tá síce získala svojich zástupcov v Európskom parlamente už v minulom období a predvolebné očakávania nasvedčovali tomu, že by tomu tak malo byť aj v týchto voľbách, zisk vyše 12 a pol % a obsadenie celkového tretieho miesta sa však neočakával a je veľkým prekvapením.
Pokiaľ by výsledky boli totožné s tými, ktoré sa dostali na verejnosť, mali by prvé tri strany byť jedinými, ktoré by mali v európskom parlamente viac ako jedného zástupcu. Eventuálny víťaz volieb, strana Progresívne Slovensko, by s uvedeným výsledkom získala až 6 mandátov v Európskom parlamente. SMER by mal v europarlamente 5 zástupcov a stranu REPUBLIKA by zastupovali 2 poslanci.
Potrebné 5% kvórum by prekročili aj strany HLAS a KDH. Ich výsledok by sa mal odlišovať len minimálne. Pohybovať by sa mal okolo 7,2%. To by znamenalo, že oba menované politické subjekty by mali mať v rámci nového zloženie Európskeho parlamentu 1 poslanca.
Zvyšok kandidujúcich strán by sa nemal do europarlamentu dostať. To platí aj pre SaS alebo Demokratov, ktorí len tesne zaostali za potrebnými 5%. Výrazný neúspech pravdepodobne zaznamená hnutie Slovensko a SNS, keďže ich volebné výsledky by mali balansovať na hranici iba 2 % hlasov.
Odporúčané články
Prezident Peter Pellegrini včera absolvoval tradičný novoročný obed so svojimi predchodcami – exprezidentkou Zuzanou Čaputovou a bývalými hlavami štátu Andrejom Kiskom, Ivanom Gašparovičom a Rudolfom Schusterom. Spoločne sa zhodli na tom, že najväčším problémom na Slovensku je aktuálne obrovské pnutie v spoločnosti.
Slovenský premiér Robert Fico posiela ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému otvorený list. V ňom ho pozýva na stretnutie, na ktorom by sa pokúsili vyriešiť problémy so zastavením tranzitu plynu cez ukrajinské územie na Slovensko a ďalej na západ.
Podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je možné, že kyberútok na kataster prišiel z Ukrajiny. Vyhlásil to na včerajšom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti, ktorí zvolali opoziční poslanci k Ficovej ceste do Ruska.