Prezident Pellegrini vetoval zákon o covidových amnestiách
Prezident Peter Pellegrini vrátil do parlamentu zákon o covidových amnestiách. Informovala o tom Kancelária prezidenta SR s tým, že prezident zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami nepodpísal a vrátil ho s výhradami na opätovné prerokovanie. Hlava štátu nesúhlasí s tým, aby boli odškodnení všetci, ktorí počas pandémie dostali pokuty za porušenie pandemických opatrení.

„Každý jeden človek, ktorý porušil vtedy platné nariadenie a bol za to zo zákona potrestaný, má dnes byť podľa nového zákona odškodnený. Považujem to za mimoriadne nebezpečný precedens,“ vyhlásil Pellegrini a pripomenul, že týmto zákonom sa mali odškodniť aj osoby, ktoré vedome porušovali opatrenia, napríklad v nemocniciach či domovoch pre seniorov, a mohli niekoho nakaziť či spôsobiť mu smrť. „Nemohol by som sa pozrieť do očí pozostalým po obetiach covidu, ak by zákon začal platiť v tejto podobe. Preto som presvedčený, že ho treba upraviť,“ vyhlásil Pellegrini. Ako podotkol, Ústavný súd SR potvrdil protiústavnosť pandemických opatrení iba v prípade nedobrovoľného zatvárania ľudí do karanténnych zariadení. Preto prezident súhlasí s tým, aby ľudia, ktorých proti ich vôli zavreli do karantény v štátnych zariadeniach, a museli zaplatiť aj režijné náklady, boli odškodení.
Ako kancelária ďalej informovala, prezident sa stotožňuje s tým, že treba riadne na základe vedeckých poznatkov a úcty k faktom zhodnotiť opatrenia, ktoré boli prijaté počas pandémie. Je podľa neho dôležité vedieť, ktoré opatrenia boli účinné a chránili životy, a ktoré boli, naopak, zbytočné či dokonca škodlivé pre zdravie. V tejto súvislosti upozornil na skutočnosť, že vláda doposiaľ takúto analýzu nepredložila. „Už rok a pol pri vláde pôsobí špeciálny splnomocnenec na preverenie procesu riadenia pandémie a manažmentu použitých zdrojov. Výsledok jeho práce pri vyhodnotení správnosti prijímaných opatrení sme však zatiaľ nevideli,“ zdôraznil prezident.
Pellegrini doplnil, že aj ak ide o súčasnú epidémiu slintačka a krívačky, vláda vyžaduje od ľudí mnohé povinnosti, s ktorými mnohí nesúhlasia. „Ako by sme však mohli s nákazou úspešne bojovať, ak by žiaden občan tieto nariadenia nedodržiaval a spoliehal sa na to, že mu budúca vláda prípadnú pokutu jednoducho vráti?“ uviedol Pellegrini a zdôraznil, že je na Slovensku potrebný rešpekt k štátu a zákonu a tiež zodpovednosť pri spravovaní krajiny. Vláda a parlament sa podľa jeho slov vydali na nebezpečnú cestu odškodnenia ľudí, ktorí zákon vedome porušili. „Moje veto im môže pomôcť, aby sa z tejto nebezpečnej cesty vrátili,“ uzavrel prezident.
Zdroj:(SITA,kv)
Odporúčané články

Predstavitelia opozície čelia bombovým vyhrážkam. O bombovej hrozbe, ktorá smerovala na jeho bydlisko, dnes informoval na sociálnej sieti predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský.

Minister školstva Tomáš Drucker predstavil zmenu, ktorá výrazne posilní základy slovenského vzdelávacieho systému. Od septembra 2027 bude predprimárne vzdelávanie povinné pre všetky 4-ročné deti a od septembra 2028 aj pre všetky 3-ročné deti. Cieľom tejto zmeny je zabezpečiť rovnaké šance na kvalitné vzdelanie a úspech v živote pre všetky deti na Slovensku.

Rusko v pondelok vyhlásilo, že je pripravené rokovať s Ukrajinou, ale pre vyriešenie konfliktu je „nevyhnutné“ uznanie nárokov Moskvy na päť ukrajinských regiónov vrátane Krymu.