ŠIMEČKU ODVOLALI z postu podpredsedu parlamentu
Poslanci NR SR odvolali podpredsedu parlamentu Michala Šimečku z jeho funkcie. Na tajnom hlasovaní bolo prítomných 77 poslancov, pričom jeden z odovzdaných lístkov bol neplatný. Za odvolanie Šimečku tak hlasovalo 76 poslancov. Poslanci opozície sa na hlasovaní nezúčastnili.
Návrh na Šimečkovo odvolanie predložili poslanci vládnej koalície, pričom podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze poskytli členovia strán Smer SD a SNS. Schôdzu iniciovali podpredseda parlamentu Tibor Gašpar a poslanec Rudolf Huliak.
Koalícia svoje rozhodnutie vysvetlila tvrdením, že Šimečkovi blízki prijímali dotácie od štátu, na ktoré mal Šimečka vplyv. Taktiež ho obvinila z využívania verejných protestov na ochranu tohto systému dotácií.
Predseda vlády Robert Fico poďakoval koaličným poslancom za to, že dnes hlasovali za odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu NR SR. „Je to aj jasný odkaz, že nebudeme rešpektovať falošných politikov, falošných ľudí, ktorí majú plno rečí o demokracii a právnom štáte, ale pritom doma vo vlastnej kuchyni sa správajú nedemokraticky a proti právnemu štátu aj idú,“ uviedol Fico na tlačovej besede.
„Budeme žiadať NKÚ, aby prišiel na rezort ministerstva spravodlivosti, ale aj na ministerstvo kultúry, aby sa pozrel na to, či nešlo o podvod zo strany rodiny pána Šimečku a o obohacovanie sa týchto ľudí. Pretože to, čo predviedli s projektmi, kde si potom sami sebe naúčtovali rôzne odmeny, je typický príklad príživníctva,“ dodal Fico.
(sita, ma, sa)
Odporúčané články

Predsedom Národnej rady SR sa stal nominant strany Hlas-SD Richard Raši, ktorého do funkcie zvolili poslanci v tajnom hlasovaní. Získal 79 hlasov poslancov.

Slovensko trvalo na samite v Bruseli na dobrovoľnosti finančnej zbierky pre Ukrajinu. Ako informoval premiér Robert Fico na sociálnej sieti, väčšina európskych krajín vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady súhlasila s návrhom ministerky zahraničných vecí Európskej únie Kaje Kallasovej, aby sa členské štáty zo svojich národných rozpočtov v čo najkratšom čase poskladali na finančnú pomoc Ukrajine vo výške 20 až 40 miliárd eur.

Bezpečnostní analytici a politickí predstavitelia varujú pred rastúcim rizikom, že Rusko môže rozšíriť svoje vojenské operácie aj mimo Ukrajiny. Viaceré zdroje naznačujú, že situácia by sa mohla dramaticky zhoršiť už na jeseň 2025, pričom najväčšie obavy vyvoláva možný pád Kyjeva.