Šutaj Eštok: Dokumenty z USAID odhalili prepojenia slovenských médií a mimovládok
Minister vnútra a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Matúš Šutaj Eštok vo videopríhovore informoval o prepojení niektorých slovenských médií a mimovládnych organizácií s americkou vládnou agentúrou USAID. Táto agentúra, pôvodne zameraná na podporu zahraničnej pomoci, podľa neho financovala subjekty s cieľom ovplyvňovať politickú situáciu na Slovensku.

„Denník N, Open Society, Transparency International či Via Juris. To je len malá časť známych liberálnych médií a mimovládok, u ktorých sa vďaka Elonovi Muskovi podarilo odhaliť ich prepojenie a priame financovanie americkou vládou,“ uviedol minister. Podľa Šutaja Eštoka sa po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu objavili škandály spojené s činnosťou USAID po celom svete. Minister tvrdí, že táto agentúra namiesto pôvodného účelu podporovala organizácie slúžiace liberálnym a progresívnym záujmom, a to aj prostredníctvom manipulácií či ovplyvňovania verejnej mienky.
„Mimovládky, ktoré sa profilujú ako dobročinné či poradné organizácie, presúvajú výrazné finančné toky na ďalšie subjekty. Tie pomáhajú s propagáciou liberálneho sveta, organizujú protesty, podsúvajú skreslený obraz reality alebo sa snažia vyvolať chaos a manipulovať verejnú mienku,“ uviedol Šutaj Eštok. Minister zároveň naznačil, že USAID nemusí byť jedinou zahraničnou organizáciou financujúcou liberálny sektor na Slovensku. Odvolávajúc sa na informácie zo spravodajských služieb, upozornil na možné snahy destabilizovať štát a vyvolávať strach medzi občanmi.
„Zverejnené údaje z USAID tieto fakty len potvrdzujú, no stále ide len o malú časť rozsiahlych finančných transakcií, ktoré prúdili na Slovensko v posledných rokoch,“ dodal minister. Zároveň vyzval verejnosť, aby si pri čítaní článkov v niektorých médiách kládla otázku, či ich obsah bol vytvorený zo slovenských zdrojov alebo s podporou zahraničných agentúr. „To nám môže veľa napovedať o dôveryhodnosti a faktickosti informácií, ktoré sú nám denne podsúvané,“ uzavrel.
Zdroj:(TS)
Odporúčané články

Parlamentné voľby v Nemecku priniesli predbežné výsledky, ktoré signalizujú komplikovanú situáciu pri zostavovaní vlády. Podľa vyjadrenia ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka odrážajú výsledky hlbokú nespokojnosť Nemcov s ekonomikou, migráciou, vzdelávaním a zahraničnou politikou. Minister zdôraznil, že úspech Alternatívy pre Nemecko (AfD) a rekordná účasť vyše 80 % voličov sú varovaním pre celú Európsku úniu, ktorá by mala prehodnotiť svoje smerovanie.

Ak by sa na Slovensku vo februári 2025 konali predčasné parlamentné voľby, politická scéna by mohla skĺznuť do chaosu. Prieskumy naznačujú, že ani Smer pod vedením Roberta Fica, ani Progresívne Slovensko (PS) na čele s Michalom Šimečkom nedokážu zostaviť stabilnú vládu. Obe strany sa pohybujú na čele preferencií s 20 až 25 percentami, no súboj o zvyšok poľa a neistota okolo menších strán zvyšujú riziko patovej situácie.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) kritizoval predsedu hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku, ktorý v utorok označil Ficovu výzvu pre ministerstvá na vypracovanie zoznamov dotácií a grantov poskytnutých pre tretí sektor za škandál. Nadácie, občianske združenia a iné organizácie podľa Šimečkových slov dlhodobo suplujú štát napríklad pri starostlivosti o seniorov, chorých či týrané ženy, ale aj vzdelávajú mladých ľudí čo chránia prírodu.