UKRAJINA ZASTAVILA ROPU PRE SLOVENSKO! Budeme sa brániť, vyhlásil Blanár!
Slovensko a Maďarsko majú problém. Ukrajina totiž náhle zastavila tranzit ropy dodávanej spoločnosťou Lukoil z Ruska. Tento krok je podľa slov ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Juraja Blanára, jednoznačným porušením Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou.
„Opatrenia zavedené Ukrajinou v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska firmou Lukoil dodávanej na Slovensko a do Maďarska považujeme za jednoznačné porušenie ustanovenia Asociačnej dohody uzavretej medzi Európskou úniou a Ukrajinou,“ uviedol Blanár.
Spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí podali urgentnú výzvu na konanie Európskej komisii, ktorá má podľa nich povinnosť konať ako strážkyňa zmlúv a dodržiavania práv únie. „Považujeme preto za nevyhnutné, aby v tomto prípade komisia okamžite konala,“ dodal Blanár
Podľa Blanára európske sankcie, ktoré Slovensko opakovane rozporovalo, mali väčší negatívny dopad na nás ako na samotné Rusko. Navyše má Slovensko výnimku na dovoz ropy do konca roka, no práve toto uplatnenie výnimky Ukrajina znemožnila.
Situáciu ďalej komentovala aj členka energetického výboru ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová, ktorá v rozhovore pre portál Politico uviedla, že cieľom zastavenia tranzitu ropy je vyvinúť tlak na Maďarsko, aby zmenilo svoj postoj voči dodávkam zbraní na Ukrajinu a jej vstupu do Európskej únie.
„Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva, a popritom obhajovať naše suverénne národno-štátne záujmy,“ zdôraznil minister zahraničných vecí Slovenskej republiky.
K celej situácii sa vyjadril aj poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a a člen výboru pre hospodárske záležitosti Igor Šimko. „Ďalší chorý ťah v politike energetickej bezpečnosti EÚ. Aj Slovensko má výnimku na dodávku ruskej ropy v zmysle Asociačnej dohody, keďže slovenská a aj maďarská fabrika je jej dominantným spracovateľom v EÚ priestore. Práve pôvod a cena tejto ropy ako suroviny, ktorá je našim technológiám najbližšia bola garanciou dlhodobo stabilnej ceny pre občanov,“ popísal súčasnú situáciu s tým, že odmieta, aby boli Slováci rukojemníkmi kvôli vzťahom Ukrajiny a Maďarska.
„Osobitne však vnímam paralelu s rokom 2008/2009 kedy bol odstavený zemný plyn Slovensku a tŕpli sme počas zimy či budeme mať ešte teplé radiátory… Obávam sa že pôjde o ďalšie “strelenie si do kolena” keďže toto vydieranie možno ekonomicky poškodí dokonca aj Ukrajinu, ktorá ropné produkty od nás odoberá. Ďalší sankčný nezmysel, ktorý Lukoil samotný nepoškodí ale poškodí práve krajinám EÚ ako sme my, Maďari prípadne Česi. Ministerstvo hospodárstva momentálne hľadá efektívne riešenie aby nebol občan negatívne dotknutý takýmito sankciami,“ poznamenal na záver Šimko.
Odporúčané články
Predseda vlády Robert Fico si od Slovenskej informačnej služby (SIS) vyžiadal správu o bezpečnostných rizikách spojených s ďalším možným pokusom o atentát na jeho osobu.
Robert Fico poskytol rozhovor pre Štandard, v ktorom uviedol nové informácie o ďalšom potencionálnom atentátnikovi. Ten mal byť prítomný na verejnom podujatí na Dukle, pričom mal mať pri sebe nabitú zbraň.