Oblečte sa do bodiek a zapojte sa do osvetovej kampane
Na 29. októbra pripadá Svetový deň psoriázy a spolu s ním prichádza možnosť solidarity s pacientmi trpiacimi touto chronickou kožnou chorobou. Na tento deň je naplánovaná iniciatíva s názvom “Oblečme sa do bodiek, zdieľajme fotografie na sociálnych sieťach a podporujeme pacientov so psoriázou”, ktorá bude prebiehať nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, s dlhodobou tradíciou v osvetových aktivitách okolo psoriázy, aktívne podporuje túto kampaň. Špecialisti z Dermatovenerologickej kliniky tejto nemocnice momentálne liečia viac ako 1000 pacientov s touto chorobou, pričom väčšina z nich je vo veku 50 až 55 rokov.
Cieľ kampane
Cieľom “Bodkovaného dňa” je zvýšiť povedomie o psoriáze a získať podporu pre túto osvetovú kampaň v celej EÚ. Zapájajú sa do nej organizácie ako Bodkáčik a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, ktoré sa zaoberajú podporou pacientov s psoriázou. Silnú podporu majú aj od zahraničných organizácií vrátane IFPA (International Federation z Psoriasis Associations) a EUROPSO (European Federation z Psoriasis Associations).
Čo je to psoriáza?
Je dôležité si uvedomiť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a preto nie je dôvod na to, aby sa ľudia pacientom stránili. Napriek tomu, niektorí nepoučení jednotlivci majú diskriminačné správanie voči týmto pacientom. Toto neporozumenie môže vážne ovplyvniť psychický stav pacientov, pričom psoriáza sama o sebe už predstavuje stres. Nedostatok porozumenia zo strany verejnosti zvyšuje utrpenie pacientov a ich izoláciu.
Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je poruchou imunitného systému. Hoci presný dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, genetické faktory a rôzne provokačné faktory sú dôležitými prvkami tejto choroby. Súčasné teórie hovoria, že stres, nesprávny životný štýl, nadváha, obezita a bakteriálne infekcie môžu prispieť k vzniku psoriázy. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zápalu kože alebo mechanickému a chemickému poškodeniu kože. Takmer 30 % pacientov s psoriázou môže trpieť aj psoriatickou artritídou, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, vrátane invalidity.
„Naše dlhoročné skúsenosti a osvedčené postupy v kombinácii s modernými liečebnými metódami ale poukazujú na fakt, že aj keď psoriáza patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia, pacient sa dá udržiavať vo veľmi dobrom stave s vysokou kvalitou života,“ dodáva doktor Kampe.

Na Svetový deň psoriázy (29. 10.) môže verejnosť prejaviť solidaritu tým, že si oblečie oblečenie alebo doplnky s bodkami. Zdieľaním fotografií na sociálnych sieťach môže verejnosť informovať o základných faktoch týkajúcich sa psoriázy. Táto kampaň je široko podporovaná a dáva možnosť prispieť k zvýšeniu povedomia o pacientoch s psoriázou.



Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Galéria
Odporúčané články

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

Už túto sobotu sa uskutoční siedmy ročník ultramaratónskych pretekov medzi partnerskými mestami Košice a Miskolc. Na štart 117-kilometrovej trasy sa postavia jednotlivci, dvojice aj štafetové tímy. Organizátori očakávajú účasť takmer 800 bežcov z viacerých európskych i mimoeurópskych krajín.

V sobotu 29. marca 2025 sa v mestskej časti Košice – Krásna uskutočnila každoročná rybárska brigáda. Do jarného upratovania brehov Hornádu a priľahlého Štrkoviska sa zapojilo 72 dobrovoľníkov.