Letná turistická sezóna si vyžiadala až 16 ľudských životov
Dokopy 533-krát zasahovali slovenskí horskí záchranári počas uplynulej letnej turistickej sezóny, teda v období od 15. júna do 31. októbra. V porovnaní s minulým rokom ide o 11-percentný nárast.

O život prišlo v horách 16 ľudí. Vyplýva to zo štatistík, ktoré na sociálnej sieti zverejnila Horská záchranná služba (HZS). Spoločným menovateľom väčšiny zásahov v horách bolo podľa zástupcu riaditeľa HZS Igora Žiaka precenenie vlastných síl a schopností.
Záchranári pomáhali najviac Slovákom
Najviac zasahovali horskí záchranári počas letnej sezóny vo Vysokých Tatrách, a to vo viac ako 200 prípadoch. Viac ako polovica z nich súvisela s turistikou, vo viac ako päťdesiatke prípadov išlo o horolezcov. S počtom zásahov v teréne nasledovala Malá Fatra (75) a Veľká Fatra (71). Najviac spomedzi obetí si vyžiadali práve Vysoké Tatry, domov z nich sa už nevrátilo deväť turistov či horolezcov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kedy sa začína lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách?
Takmer v polovici prípadov pomáhali horskí záchranári Slovákom, nasledovali Česi a Poliaci. Okrem toho v menšom počte potrebovali ich pomoc Maďari, Nemci, Ukrajinci, ale napríklad aj turisti z Číny, Spojeného kráľovstva či Lotyšska. Prevládali úrazy v dôsledku pádu na zem, ale tiež zásahu prírodnými predmetmi, či uviaznutia. V štatistikách sa medzi príčinami spomína aj zmena v organizme, horolezectvo, zablúdenie a pád z výšky.
Stredisko prijalo viac než 670 telefonátov
Operačné stredisko tiesňového volania prijalo v hodnotenom období celkovo 673 telefonátov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 20 percent. Nie vo všetkých prípadoch bol však potrebný výjazd záchranárov do terénu. Z daného počtu 140 volaní vyriešil samotný operátor tiesňovej linky. Návštevníci hôr najviac kontaktovali telefonicky operačné stredisko od júla do septembra, podobne ako vlani.
Zdroj: SITA (fa)
Odporúčané články

Takmer štyri desiatky riaditeľov a výchovných poradcov z rôznych častí východného Slovenska prijali pozvanie na stretnutie s vedením Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Hlavnou témou stretnutia bolo hľadanie spôsobov vzájomnej pomoci a motivácie mladých k vysokoškolskému štúdiu nielen za hranicami kraja či krajiny, ale aj doma.

Prvé zariadenie pre seniorov a denný stacionár financované z Plánu obnovy a odolnosti otvorili v piatok na Vodárenskej ulici v Prešove. Z celkového rozpočtu projektu viac ako 3,67 milióna bolo práve z týchto zdrojov hradených vyše 3,5 milióna eur. Do leta budúceho roka má byť za pomoci zdrojov z plánu obnovy vytvorených na Slovensku takmer 170 nových zariadení sociálnych služieb.

Mesto Prešov otvorilo nové centrum sociálnych služieb na Mukačevskej ulici na Sídlisku III. Do obnovených priestorov sa centrum prisťahovalo zo starých priestorov na neďalekom Námestí Kráľovnej pokoja.