Ako bezpečne prežiť sviatky? Toto sú najväčšie riziká
Pri príležitosti blížiacich sa Vianoc a osláv príchodu Nového roka prichádzajú hasiči so súborom odporúčaní, ako ich stráviť v bezpečí. Riziká sú podľa hasičov spojené napríklad s používaním osvetlenia na vianočných stromčekoch.

V súvislosti s používaním vianočného osvetlenia a dekoračných svietidiel odporúčajú hasiči používať iba certifikované vianočné osvetlenie. „V prípade, že sa v byte nenachádzajú žiadne osoby, je nutné osvetlenie na vianočnom stromčeku vypnúť z elektrického zdroja energie,“ uvádzajú hasiči s tým, že treba tiež rešpektovať pokyny výrobcu a predajcu. HaZZ neodporúča vykonávať akékoľvek neodborné zásahy v súvislosti s opravou jednotlivých žiaroviek a kabeláže. Vianočný stromček by podľa hasičov mal byť navyše umiestnený do dostatočne veľkého priestoru, ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.
Manipulácia so zábavnou pyrotechnikou
Pokiaľ ide o zábavnú pyrotechniku pri oslavách Silvestra, slovenskí hasiči každoročne evidujú enormný nárast výjazdov práve pre neodborné používanie a manipuláciu so zábavnou pyrotechnikou. Neodporúčajú preto vykonávať neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky. Zároveň odporúčajú nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, neodpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách a opätovne nezapaľovať zábavnú pyrotechniku v prípade, že nevybuchla.
„V prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je nutné poliať ju dostatočným množstvom vody,“ uvádza HaZZ s tým, že zapálenú pyrotechniku nie je vhodné vyhadzovať z okien, balkónov či terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel. Pripomínajú tiež, že treba zabrániť priamemu kontaktu pyrotechniky s deťmi a zvieratami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovenská pošta bude v týchto dňoch ZATVORENÁ
Stravu nenechávajte na sporáku
Hasiči pripomínajú aj riziká spojené s prípravou sviatočných pokrmov. Zdôrazňujú, že nie je vhodné nechávať pripravovanú stravu na sporáku bez dozoru dospelej osoby. Odporúčajú vyvarovať sa opätovnému používaniu oleja, ktorý by sa mohol prepáliť a vzbĺknuť. Prípadný horiaci olej by sa podľa HaZZ nemal hasiť vodou, ale zadusiť napríklad utierkou alebo uterákom. „Nepoužívané kuchynské spotrebiče treba vypnúť z elektrického zdroja energie,“ zdôrazňujú hasiči. Odporúčajú tiež používať počas manipulácie s horúcimi materiálmi ochranné prostriedky.
Zdroj: (SITA, mt)
Odporúčané články

Od budúceho roka by mohol platiť úplný zákaz ochutených nikotínových výrobkov, ktoré sú atraktívne pre deti. Informoval o tom minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), ktorý chce presadiť aj zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet.

Vo Vysokej nad Uhom v Košickom kraji vypukol dnes pred 10:30 požiar kostolnej veže. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) okamžite vyslal na miesto jednotky, no ich príchod skomplikoval spadnutý strom na ceste, ktorý museli najprv odstrániť. Napriek tomu sa hasičom podarilo požiar lokalizovať, no zásah stále pokračuje.

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 31. marca do 4. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).