Amatérske CHYBY pri používaní pyrotechniky
Silvestrovská zábava prináša závažné riziká a nepriaznivé dopady na životné prostredie. Na jednej strane stojí radosť zo zvukov a svetielok a na strane druhej je to hluk, splodiny a odpad. Informovala o tom Nezisková organizácia dTest, ktorá súčasne pripomenula základné pravidlá zaobchádzania so zábavnou pyrotechnikou.
Ako organizácia spresnila, fanúšikovia petárd si užívajú radosť z hluku, ktorý môže byť v istých prípadoch porovnateľný s hlukom štartujúceho lietadla. Hlukom netrpia iba ľudia, ktorí nadšenie z delobuchov nezdieľajú, ale aj zvieratá. Tie majú citlivejší sluch a na rozdiel od nás si nedokážu hluk vysvetliť. Vyplašené zvieratá môžu mať sklony k neštandardnému správaniu a výnimočné nie sú ani prípady, keď sa domáci miláčikovia stratia a už sa nenájdu.
Pyrotechnika znečisťuje aj ovzdušie
Organizácia upozornila, že ľudia, ktorí by chceli ísť na novoročnú prechádzku, si pravdepodobne neužijú čistý vzduch, pretože najmä v mestách bude veľa smogu. Je to preto, že pyrotechnika, hoci zábavná, obsahuje zlúčeniny kovov ako je olovo, hliník alebo cín, ktoré unikajú do ovzdušia a negatívne ovplyvňujú jeho kvalitu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: SILVESTER v Prešove: Tradičný beh, kapela HEX a premiéra laserovo-svetelnej šou!
Škodliviny zo zábavnej pyrotechniky sa dostávajú vzduchom do našich dýchacích ciest a najmä astmatikom môžu priniesť nepríjemné chvíle. Záblesky z ohňostrojov môžu taktiež vyvolať epileptický záchvat. Kto sa vyberie na prechádzku, bude podľa organizácie dTest pravdepodobne zakopávať o odpadky z použitej pyrotechniky.
Týmto chybám by ste sa mali vyvarovať
Aby boli silvestrovské oslavy bezpečnejšie, treba sa vyvarovať amatérskym chybám:
- Pyrotechniku je potrebné kupovať len v špecializovaných obchodoch a tržniciam sa treba radšej vyhýbať. Je vhodné kupovať overené výrobky so slovenským návodom na použitie.
- Obce môžu dokonca v niektorých oblastiach zakázať použitie pyrotechniky. Treba si teda overiť, či je pyrotechniku na zvolenom mieste možné odpáliť.
- Výrobky by mali mať značku označenia súladu s normou EÚ, známu ako CE.
- Dôležité je, aby pyrotechnika bola tak pri nákupe, ako aj pred použitím, suchá.
- Pyrotechniku je potrebné držať mimo dosahu detí.
- Pyrotechnika sa nemá používať pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok. Oslabené zmysly a úsudok môžu viesť k úrazom i k vzniku škôd na majetku.
- Súčasne by sa nemalo do pyrotechniky nijakým spôsobom zasahovať a snažiť sa ju vylepšiť.
Zdroj: SITA (kv)