Betlehem zo snehu pri Rainerovej chate už stojí (FOTO)
Už legendárny betlehem zo snehu pri Rainerovej chate vo Vysokých Tatrách je takmer hotový. K jeho definitívnemu dokončeniu chýbajú posledné detaily, a to na postave Ježiška a jasličkách. Potvrdil to pre agentúru SITA jeho každoročný staviteľ, horský nosič a niekdajší chatár Peter Petras starší.

Podľa jeho slov záverečné úpravy v súčasnosti ovplyvňuje iba počasie, konkrétne odmäk, ktorý spôsobil omeškanie prác asi o dva dni, dnes ich chce ale dokončiť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na našom území sa budú REGULOVAŤ medvede. Slovensko má absolútnu zelenú
S nahadzovaním snehu na korpus betlehemu začal Petras už koncom novembra, umožnil to dostatok snehu v okolí chaty. Pripravený ho mal ešte pred druhým decembrovým víkendom. Postupne v prednej časti vytvoril aj tri hlavné postavy, sv. Jozefa, Pannu Mária a malého Ježiška. „S prácami meškám asi dva dni, už by to bolo celkom hotové, ak by nás odmäk nezaskočil. Na dokončenie chýba skutočne iba polhodina až hodina práce,“ skonštatoval niekdajší chatár.
Potvrdil, že kým v mestách pod Tatrami je v týchto dňoch chladno, na horách je zase poriadne teplo. „Nechcem z korpusu odoberať veľa materiálu, pretože to celé musí vydržať aj na Troch kráľov. Keď sa aj niečo roztopí, dotvorím to, radšej doškrabem tie tvary, než akoby som mal odobrať veľa materiálu kvôli detailom a potom by som nemal z čoho tvoriť,“ vysvetlil Petras. Práve 6. januára sa totiž pri chate na Starolesnianskej poľane každoročne stretávajú jej priaznivci a turisti na Trojkráľovom poludní.





Najťažšie sú podľa Petrasa každoročne práce spojené s nosením a ubíjaním snehu na korpus. Betlehem zvyčajne máva do štyroch metrov. Vlani bol vysoký 3,8 metra, široký 4,5 metra a hĺbku mal štyri metre. Bývalý chatár však potvrdil, že nemá ambíciu prekonávať v tomto smere rekordy, ide mu podľa jeho slov skôr o umeleckú kvalitu.
Rainerová Chata oslavuje 160. výročie
Rainerova chata vo Vysokých Tatrách, oficiálne nazývaná útulňa, si v tomto roku pripomína 160. výročie svojho postavenia, a tiež 25. výročie opätovného otvorenia. Vybudovať ju dal Ján Juraj Rainer (1800-1872), po postavení chaty Kamzík v susedstve však stratila svoje opodstatnenie. V roku 1997 sa do obnovy najstaršej chaty v Tatrách pustil Peter Petras starší, verejnosti slúži od roku 1998. V súčasnosti tam ako chatár pôsobí jeho syn, Peter Petras mladší. Súčasťou jej priestorov je malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Nachádza sa asi polhodinu chôdze od strediska Hrebienok. Priamy chodník k chate je však v súčasnosti uzavretý pre zosuv skál, obchádzka vedie okolo Bilíkovej chaty.
Zdroj: SITA, fa
Odporúčané články

Oslavy Dňa mesta Košice vyvrcholili podujatím Cassovia Retro, ktoré v nedeľu zaplnilo Hlavnú ulicu historickými vozidlami, eleganciou minulého storočia a vôňou benzínu.

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.

Ružínsku ulicu a časť ulice Slobody, v úseku od Toryskej po napojenie na Ružínsku, v mestskej časti Západ osvetľujú nové stožiare verejného osvetlenia so SMART LED svietidlami.