BLAHA si vydýchol, NAKA zrušila jeho trestné stíhanie pre obraz Che Guevaru
Polícia zastavila vyšetrovanie Ľuboša Blahu, podpredsedu Národnej rady za stranu Smer, ktorý minulý rok krátko po nástupe do funkcie umiestnil vo svojej kancelárii obraz kontroverzného revolucionára Ernesta Che Guevaru. Tento prípad vyšetrovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pre možný prejav sympatií k hnutiu potláčajúcemu základné práva a slobody. Na konci marca bolo trestné stíhanie ukončené.
VYŠETROVATEĽ AKCEPTOVAL BLAHOVE ARGUMENTY
O tejto správe informoval portál Aktuality.sk. „Keďže oznamovatelia v zákonnej lehote nepodali sťažnosti proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania, toto rozhodnutie je právoplatné,“ uviedol hovorca polície Roman Hájek. Z odôvodnenia uznesenia, ktoré má portál k dispozícii, vyplýva, že vyšetrovateľ akceptoval argumenty Ľuboša Blahu. „Samotné zverejnenie podobizne Ernesta Che Guevaru ešte neznamená, že by to napĺňalo všetky znaky trestného činu extrémizmu,“ uvádza sa v uznesení. Podľa polície by situácia bola iná, ak by Blaha verejne oslavoval Guevarove zločiny.
NAKA si nechala vypracovať znalecký posudok, ktorý potvrdil, že Che Guevara bol kontroverznou postavou s mnohými kritikmi, ale aj obdivovateľmi, medzi ktorých patrili aj nositeľ Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela a francúzsky filozof Jean-Paul Sartre. Vyšetrovateľ usúdil, že zavesením obrazu Che Guevaru Blaha neprejavoval sympatie k totalitnému hnutiu, ale skôr vyjadroval svoje ľavicové presvedčenie.
HRDÝ ĽAVIČIAR
Polícia teda v podstate prijala Blahove argumenty. Blaha sa k tejto záležitosti vyjadril v novembri minulého roka v televízii TA3, kde svoje počínanie označil za ľavicové gesto a zdôraznil, že neobhajoval Guevarove zločiny. „Som hrdý ľavičiar, hrdý vlastenec a takým vždy zostanem. Áno, bola tam trošku provokácia, s tým súhlasím, ale aj o tom je politika, aby sme našim voličom ukazovali gestá, že si vážime nejaké hodnoty,“ uviedol Blaha.
„Keď ja si zverejním Che Guevaru a poviem, že to je bojovník za slobodu a sociálnu spravodlivosť, a preto ho uznávam, tak je rozdiel, ako keby som si zverejnil Che Guevaru a hovoril som, že fantastické, že popravoval ľudí, to je dramatický rozdiel,“ dodal Blaha.
KRITIKA KDH
Za vyvesenie obrazu Che Guevaru podalo na Blahu trestné oznámenie viacero osôb, vrátane historika Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrika Dubovského, ktorý je zároveň neúspešným kandidátom na prezidenta.
Dubovský obvinil Blahu z prejavovania sympatií k predstaviteľovi komunistickej ideológie a kubánskej revolúcie, ktorá bola zodpovedná za množstvo vrážd a popravených nevinných obetí, čím hrubo potláčala základné práva a slobody. Dubovský tiež argumentoval, že Guevara vo svojich funkciách priamo nariaďoval popravy oponentov. Podľa neho Blaha týmto činom poškodil antikomunistické tradície na Slovensku. Blahovo konanie odsúdila aj opozičná strana KDH, ktorá sa ho pokúsila odvolať, avšak mimoriadnu schôdzu sa nepodarilo otvoriť.
Odporúčané články
Riziko útoku na ďalšieho ústavného činiteľa je podľa premiéra Roberta Fica extrémne veľké. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii, kde zároveň zdôraznil, že tento stav súvisí s protestmi, ktoré organizuje opozícia. Podľa jeho slov opoziční politici klamú svojich podporovateľov.
Ministerstvo školstva oznámilo zvýšenie finančných prostriedkov na rozšírenie kapacít v základných školách. Nové investície vo výške 69 miliónov eur predstavujú výrazné navýšenie, konkrétne o 16 miliónov eur oproti pôvodnému rozpočtu.