Budú mať Košice menší počet mestských častí? Na zastupiteľstve riešili návrh na ich redukciu
Na mestskom zastupiteľstve v Košiciach bol predložený návrh na úpravu počtu mestských častí. Ak by bol úspešný, metropola východu by namiesto 22 mestských častí mohla mať deväť, desať alebo jedenásť mestských častí, v závislosti od vybraného modelu.
Návrh na reformu usporiadania mestských častí a ich optimalizáciu predniesol na piatkovom (24. 11.) mestskom zastupiteľstve poslanec Dominik Babušík (Košický poslanecký klub), ktorý je i starostom mestskej časti Dargovských hrdinov.
Ako informoval agentúru SITA, minulý utorok (21. 11.) sa na miestnom úrade mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov uskutočnilo stretnutie starostov niektorých väčších mestských častí. Medzi nimi došlo k zhode na modeli, podľa ktorého by Košiciam ostalo deväť mestských častí. Konečné rozhodnutie bude na mestskom zastupiteľstve, a to na základe novelizovaného zákona o meste Košice. Na stole sú i ďalšie alternatívy, no je potrebné diskutovať o nich. Ak by bol niektorý z návrhov úspešný, účinnosť by mohol nadobudnúť od najbližších komunálnych volieb.
Znížením počtu MČ sa konsolidujú financie
„Je potrebné poukázať na skutočnosť, že osem veľkých MČ (MČ Západ, Dargovských hrdinov, Nad Jazerom, Juh, Sever, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce a Staré Mesto) zastupuje viac ako 80 percent obyvateľov mesta Košice. 14 malých MČ zastupuje menej ako 20 percent. Preto je nevyhnutné optimalizovať počet MČ a konsolidovať tak verejné financie,” uviedol mestský poslanec a Babušík. Návrh je inšpirovaný mestami ako Praha či Brno, a teda ak by prešiel, novovzniknuté administratívne celky by boli označované ako I., II. a tak ďalej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Komentár: Košice môžu zostať bez peňazí
Symboly a názvy ostanú
Mestským častiam by ostali ich vlastné historické symboly, ale aj pôvodne názvy, ktoré by používali pri rozličných príležitostiach. Administratívne celky by sídlili na úradoch pôvodnej veľkej mestskej časti. „Pri takejto optimalizácii – vytvorenia nových administratívnych celkov by došlo k jednotnému stanoveniu minimálnej výšky percentuálneho prerozdelenia podielových daní, následne po vykonaní potrebných pasportov by došlo k úprave štatútu mesta, kde by sa nastavil koeficient. Táto optimalizácia by rovnako tak priniesla nastavenie rovnakých kompetencií všetkým novým administratívnym celkom definovaním potrebných kompetencií v štatúte mesta Košice, po vzore štatútu mesta Bratislava,” uvádza sa v návrhu.
„Je nevyhnutné v aktuálnej situácii, keď mesto plánuje zdvíhať väčšinu poplatkov a daní, aby sme vyslali signál obyvateľom mesta, že je v záujme nás starostov veľkých MČ, ktorí sme zároveň poslancami mesta Košice, aby sme sa zaoberali témou optimalizácie počtu MČ tak, aby došlo k ušetreniu finančných prostriedkov,” zdôraznil Babušík. Podotkol však, že on osobne, na rozdiel od niektorých poslancov, nie je priaznivcom úplného zrušenia mestských častí, a to z dôvodu, že podľa neho je to z mestského magistrátu do niektorých mestských častí „ďaleko”.
Návrh poslanci presunuli na mestské zastupiteľstvo
Zároveň je toho názoru, že mestské časti už v súčasnosti na svojom území suplujú kompetencie mesta, z čoho podľa Babušíka vyplýva, že si dokážu efektívne obhospodárovať svoje územie i bez čakania a pripomínania sa na mestskom magistráte. Návrh vyvolal v mestskom zastupiteľstve búrlivú diskusiu. Väčšina poslancov to kritizovala, chýbali im najmä analýzy. Nemálo z nich sa ale v diskusii zhodlo, že sú za reformu mestských častí. Rozpravu k návrhu ukončil samotný Babušík procedurálnym návrhom na prerušenie bodu a jeho presun na riadne rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré by sa malo konať 12. decembra, čo poslanci odsúhlasili.
Podľa Polačeka návrh nie je cestou k lepšej samospráve
Návrh sa stretol i s nevôľou košického primátora Jaroslava Polačeka. „Vítame všetky aktivity, ktoré pomôžu mestským častiam finančne zefektívniť ich činnosť, a zároveň prinesú všetkým Košičanom viac financií na všetky služby, ktoré pre nich samospráva zabezpečuje,” uviedol Polaček po rokovaní mestského zastupiteľstva. „My sa nebránime žiadnym zmenám,” zdôraznil, no dodal, že sa to nedá urobiť takým „partizánskym spôsobom”, keď sa na káve stretnú starostovia veľkých mestských častí a dohodnú sa na tom, že k sebe pričlenia menšie mestské časti a „z brucha” dávajú návrhy na to, koľko mestských častí by malo vzniknúť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: DVOJPODLAŽNÝ DOM, vírivka a obrovská záhrada: Takto vyzerá Polačekova víkendová “chalupa”(EXKLUZÍVNE FOTO)
Babušíkov návrh nepovažuje za zmenu k lepšiemu a efektívnejšiemu fungovaniu samosprávy. Poukázal tiež, že on sám i väčšina starostov mestských častí sa o danom návrhu dozvedeli priamo na rokovaní zastupiteľstva z pozmeňovacieho návrhu, v ktorom absentovali právne či ekonomické analýzy. Na poslancov apeloval, aby namiesto schvaľovania „atómoviek” spoločne rokovali a pripravili návrh prospešný pre mesto a obyvateľstvo.
Zdroj: (SITA, kl)
Odporúčané články
V Košiciach bojuje o život mladý muž, Adam Ďurko, ktorý utrpel vážne popáleniny pri výbuchu v garáži v Trnave. Počas incidentu bolo na mieste zranených niekoľko ľudí.
V Banskej Bystrici vrcholia prípravy na veľkolepé oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré sa uskutočnia zajtra, 29. augusta. Dnešný deň je venovaný sprievodnému programu, ktorý ponúka širokú škálu aktivít pre verejnosť.
Dnes došlo k ohláseniu veľkej výzvy na získanie nenávratných finančných príspevkov v hodnote až 84 miliónov eur, ktorá je určená na rozvoj cyklodopravy. V budúcom roku sa plánuje táto suma navýšiť až na 100 miliónov eur.