Definitívny KONIEC kauzy Gorila? Ústavný súd v Košiciach nariadil SIS zničiť výsledky odpočúvania
Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR) nariadil Slovenskej informačnej službe (SIS) zničiť výsledky odpočúvania získané v rámci akcie Gorila, čím podľa súdu došlo k porušeniu základných práv Zoltána Vargu, ktorého byt bol odpočúvaný v rokoch 2005 a 2006. Rozhodnutie prijal senát ÚS SR 15. mája po obnove konania na základe Vargovej sťažnosti.
PORUŠENIE PRÁV SŤAŽOVATEĽA
Podľa ÚS SR tajná služba porušila právo sťažovateľa dané ústavou na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. K porušeniu jeho práv došlo aj podľa článkov Listiny základných práv a slobôd a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Ústavný súd v rozhodnutí prikázal SIS, „aby zničila výsledky použitia informačno-technických prostriedkov nachádzajúce sa v jej dispozícii, ktoré tvorí primárny materiál a sekundárny materiál týkajúci sa sťažovateľa a ktoré boli získané na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave“ z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006. SIS má o tom písomne informovať sťažovateľa. Vo veci rozhodoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského.
POVOLENIE VYDAL KRAJSKÝ SÚD V BRATISLAVE
Príkazy SIS na odpočúvanie Vargovho bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr ÚS SR zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia a súdnu ochranu. Jeho sťažnosť v časti nesplnenia povinnosti SIS zničiť výsledky odpočúvania však ÚS SR vtedy odmietol. Po obnove konania sa ňou ÚS SR opäť zaoberal a rozhodol o nej.
Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).