Dolinková zostáva vo funkcii, MINISTRI ju po hlasovaní VYBOZKÁVALI
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) si udržala svoju pozíciu aj po utorkovom hlasovaní v Národnej rade SR. Napriek návrhu na jej odvolanie, ktorý podali poslanci hnutí Slovensko, PS a KDH, získala dostatočnú podporu na to, aby vo funkcii ostala. Proti návrhu sa postavilo 78 poslancov, zatiaľ čo za odvolanie hlasovalo 64 z 142 prítomných.
OHROZENÉ EUROFONDY
Hlavné argumenty opozície sa točili okolo neriešenia akútnych problémov zdravotníctva, ako sú kolabujúci ambulantný sektor a nedostatok sestier. Kritizovali tiež ministerkin prístup k eurofondom, ktoré podľa nich mohli byť ohrozené.
Ministerka Dolinková sa však ohradila voči týmto obvineniam a zdôraznila, že jej rezort sa tieto problémy snaží postupne riešiť. “Pripravujeme reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti,” povedala Dolinková. Vďačnosť za podporu vyjadrila koaličným partnerom a poslancom, a zároveň spomenula aj diskusie s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), ktorý jej poskytol ubezpečenie o podpore vlády.
SKRÁTENIE ORDINAČNÝCH HODÍN
Ministerka tiež poukázala na nepripravenosť systému, ktorý našla pri svojom nástupe do funkcie. Menovite spomenula nedokončenú optimalizáciu siete nemocníc, ktorú musela riešiť s vysokou prioritu. Dôraz kládla aj na nedávno schválenú novelu zákona, zameranú na skrátenie ordinačných hodín pediatrických ambulancií, ktorá by mala prispieť k dostupnosti pediatrie počas celého týždňa a aj v neskorších popoludňajších hodinách.
Po hlasovaní vyjadrili podporu svojej kolegyni hneď niekoľkí členovia vlády, okrem iných ministri Erik Tomáš a Tomáš Drucker. Tí Dolinkovú aj poriadne vystískali a vybozkávali. Viac v našej GALÉRII.
Galéria
Vo svojom vyjadrení po hlasovaní kritizovala aj prístup opozície, ktorý označila za “divadlo“. Zároveň obvinila niektorých opozičných poslancov, že sú čiastočne zodpovední za súčasný stav v zdravotníctve, menovite Marka Krajčího (hnutie Slovensko), Petra Stachuru (KDH) a Oskara Dvořáka (PS).
Podobne ako Dolinková napokon dopadla aj Martina Šimkovičová (nominantka SNS). Poslanci parlamentu jej taktiež nevyslovili nedôveru. Za jej odvolanie hlasovalo 64 poslancov, 78 bolo proti. Jej odvolávanie iniciovalo hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita. Ministerke kultúry podľa nich chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte, akákoľvek riadiaca skúsenosť a jej schopnosť vôbec diskutovať o návrhoch, ktoré predkladá ona sama alebo poslanci jej „politickej družiny“ – Slovenskej národnej strany. Ministerka Šimkovičová podľa opozície nepredstavila žiadnu odbornú víziu rezortu a dehonestuje post, na ktorom pôsobí. Spôsob jej komunikácie nazvali urážlivý a nedôstojný voči mnohým i kultúre samotnej.
„Rýchlosťou svetla dokázala ministerka Šimkovičová v plnej miere presvedčiť nielen odbornú, ale i laickú verejnosť o svojej nekompetentnosti a nespôsobilosti zastávať svoj úrad. Dôkazom je takmer 190-tisíc podpisov pod výzvou na jej odstúpenie. V rekordnom čase dokázala Šimkovičová presvedčiť rekordný počet ľudí o svojej nespôsobilosti zastávať post ministerky kultúry. Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako ,kultúru slovenského ľudu´, ktorá má byť ,slovenská a žiadna iná´ a odmieta ,zmiešavanie iných kultúr´,“ uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (PS) v pléne parlamentu. Podľa nej tým dokonale ukazuje, že nechápe ani základnú vec, že práve diverzita, rôznorodosť a zmiešavanie je podstatou napredovania kultúry.
(tm, sita, vr)
Odporúčané články
Robert Fico poskytol rozhovor pre Štandard, v ktorom uviedol nové informácie o ďalšom potencionálnom atentátnikovi. Ten mal byť prítomný na verejnom podujatí na Dukle, pričom mal mať pri sebe nabitú zbraň.
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden v nedeľu po intenzívnom lobovaní ukrajinských predstaviteľov schválil Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu na útoky na ruské územie. Na toto rozhodnutie reagoval predseda vlády Robert Fico, ktorý nesúhlasí s Bidenovým rozhodnutím. Bez odozvy neostal ani Kremeľ.
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.