Košické cesty sa posypovať nebudú až do momentu, kým nenasneží aspoň 9 cm snehu
Zimnú údržbu v Košiciach zabezpečuje počas tejto sezóny spoločnosť KOSIT, ktorej cieľom je v čo najvyššej možnej miere, a zároveň v čo najkratšom čase, zmierniť dopady poveternostných vplyvov na zjazdnosť a schodnosť pozemných komunikácií. Mesto, však ešte v decmebri pristúpilo k zmenenému režimu zimnej údržby.
Odpratávanie zasnežených chodníkov
Mesto Košice malo ešte v novembri podpísaných 178 zmlúv o vykonaní zimnej údržby. Cieľom projektu ,,Adoptuj si chodník” je povzbudiť dobrovoľníkov k ručnému odpratávaniu snehu a ľadu z chodníkov, čím sa zabezpečia bezpečné a schodné chodníky pre peších obyvateľov mesta počas zimného obdobia. Odmenou za pracovnú pohotovosť pre všetkých tých, ktorí si adoptovali a čistili chodníky bude paušál vo výške 220 eur. Novozaregistrovaní dobrovoľníci dostanú 200-eurový paušál. K tejto sume sa pridá po 5 eur za každý deň čistenie chodníka od snehu alebo ľadu, v minulej sezóne to bolo celkovo 11 dní.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania si už adoptovali všetky chodníky! Projekt sa teší veľkému záujmu
Celková finančná odmena by sa tak mala pohybovať zhruba medzi 250 – 300 eur v závislosti od počtu odpracovaných dní a bude vyplatená na bankový účet v priebehu apríla budúceho roka. Ak sa niekto adoptuje chodník až v priebehu zimnej sezóny trvajúcej od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024 (napr. v decembri alebo januári), jeho odmena za pracovnú pohotovosť bude zodpovedajúco krátená.
Kto nesie zodpovednosť za úrazy?
Ľudia, ktorí si adoptujú chodník, ho musia vyčistiť najneskôr do štyroch hodín odvtedy ako im príde výzva na jeho vyčistenie. Ak dobrovoľník v daný deň nemôže napr. zo zdravotných dôvodov vyčistiť chodník, môže to zaňho urobiť osoba, ktorú v aplikácii zaregistroval ako svojho náhradníka alebo náhradníčku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Kde a ako si užiť zimu v Košiciach? Prehľad zimných športových aktivít!
Ak ani tá nebude môcť, musí túto skutočnosť čo najskôr oznámiť mailom na [email protected], aby pracovníci magistrátu mohli prostredníctvom zmluvných dodávateľov zimnej údržby zabezpečiť iný spôsob vyčistenia chodníka. Na základe doterajších skúseností sa pri ťažkom čerstvom snehu odporúča skôr odhŕňač alebo lopatu než metlu. Pri snehovom poprašku je najlepšie vziať do ruky práve metlu. Zimná údržba chodníka počas, resp. po padaní mrznúceho dažďa alebo poľadovice, je zas najúčinnejšia pri bežnom posype kamienkami a soľou.
Ak sa niekto na vyčistenom chodníku zraní, zodpovednosť za prípadne úrazy chodcov na adoptovaných chodníkoch nenesie užívateľ aplikácie, ale mesto ako správca komunikácie. Mesto je pre takýto účel poistené. Viac informácií o aplikácií Zimná údržba je možné nájsť na webstránke zimnaudrzba.kosice.sk, na otázky občanov zodpovedia zamestnanci mesta aj na e-mailovej adrese [email protected].
Zdroj: TS Mesto Košice, KOSIT, KR PZ v Košiciach, NM