Kotlár chce AMNESTIU na priestupky počas pandémie KORONAVÍRUSU: Opozícia sa len chytá za hlavu
Vládny splnomocnenec pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19, poslanec Národnej rady SR Peter Kotlár (SNS), navrhol vláde, aby udelila amnestiu na priestupky spáchané počas obdobia mimoriadnej situácie a núdzového stavu vyhlásených pre pandémiu COVID-19.
V SÚLADE S ÚSTAVOU?
Kotlár svoj návrh, ktorý predloží na budúcotýždňové rokovanie vlády, považuje za “prvý významný krok pre upokojenie rozdelenej spoločnosti od čias pandémie” a zdôrazňuje, že je zameraný na “odstránenie dôsledkov protiústavného zásahu do práv a slobôd občanov Slovenskej republiky”.
Kotlár poukázal na to, že podobné uznesenia boli prijaté vládou aj v rokoch 1992 a 1998 a tvrdí, že postup je v súlade s Ústavou SR, ktorá umožňuje vláde generálne oslobodiť páchateľov priestupkov, ak sa získa súhlas nadpolovičnej väčšiny členov. Možnosti amnestie zahŕňajú zastavenie začatých konaní, nezačatie konaní alebo zmiernenie už uložených sankcií.
OPOZÍCIA JE ZHROZENÁ
Reakcie na tento návrh sú však zmiešané. Exminister zdravotníctva a poslanec parlamentu Marek Krajčí (hnutie SLOVENSKO) amnestiu kritizuje ako “zlý signál pre ľudí, ktorí rešpektovali pandemické opatrenia”. Krajčí tvrdí, že návrh sleduje “scenár z poľovníckej chaty”, kde Robert Kaliňák (Smer-SD) údajne avizoval zrušenie pokút za nenosenie rúšok, a poukazuje na odvolanie Jána Mikasa z funkcie hlavného hygienika.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na Slovensku vzniklo nové ministerstvo. Jedným z cieľov je zvýšiť imidž krajiny
Poslanec parlamentu Oskar Dvořák (PS) tiež vyjadril nesúhlas s návrhom, označujúc ho za “zlý signál pre ľudí, ktorí sa správali zodpovedne”. Dvořák kritizuje splnomocnenca vlády Petra Kotlára za to, že “poslušne splnil zadanie” diskutované na stretnutí s Robertom Kaliňákom.
Návrh amnestie na priestupky spáchané počas pandémie COVID-19 vyvoláva vášnivú diskusiu, ktorá odráža rozdelenie spoločnosti a rozličné pohľady na správny prístup k pandemickým opatreniam a ich dodržiavaniu.
Odporúčané články
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) bude v utorok čeliť odvolávaniu na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR. Opozičné strany PS, SaS a KDH žiadajú jeho odchod kvôli viacerým problémom v rezorte vnútra. Podporu odvolaniu prisľúbili aj poslanci hnutia Slovensko.