Kraj bojuje proti povodniam: Nový systém kontroluje rizikové oblasti a varuje pred záplavami
Prešovský samosprávny kraj (PSK) chce riešiť opakujúce sa povodne na svojom území. S cieľom pomôcť obyvateľom oblastí vystavených prívalovými povodňami uplynulý rok vstúpila samospráva do medzinárodného projektu Flopres, z ktorého alokácia pre PSK je 346-tisíc eur. Zameriava sa v ňom na prevenciu a predpovedanie bleskových povodní prostredníctvom sledovania rizikových lokalít.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, projekt Flopres umožní vybudovať komplexný systém pre podporu manažmentu povodňových rizík, a tiež varovanie pred bleskovými povodňami. „Konkrétne pôjde o expertný systém založený na WEB GIS technológii. Fungovať bude na základe monitorovania údajov cez senzory osadené v rizikových lokalitách a následnom spracúvaní získaných údajov za účelom tvorby analýzy hydrologických procesov,“ vysvetlila Jeleňová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ďalšia pomoc pre obce zasiahnuté zemetrasením. Župa im prerozdelila viac ako 150-tisíc eur
Vytvorí sa webový prehliadač, ktorý následne poskytne interaktívne modelovanie, kvantifikáciu a zobrazovanie vplyvu navrhnutých opatrení. Umožní tiež sledovať extrémne hydrometeorologické scenáre, zmeny využívania povodí na krajinu a ľudské aktivity v nej. Projekt rieši aj situáciu v povodiach, kde nie je možné celkom zabrániť bleskovým povodniam. „V tomto prípade sa zameriava na predpovedný, respektíve varovný systém. Vznikne na integrácii meteorologickej predpovede, IoT snímačov a metód hydrolaogického modelovania,“ dodala krajská hovorkyňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: MHD sa vracia do pôvodného režimu. Úpravy sa týkajú aj školských spojov
Vďaka tomu bude podľa nej v reálnom čase poskytovať informácie o aktuálnych klimatických, hydrologických a pôdno-vlhkostných charakteristikách územia a napokon prinesie aj samotné varovanie pred rizikom prívalových povodní. „Uvedené integrované riešenie predpokladá prínos pre tvorcov politík zapojených do plánovania krajiny a územia, ako aj pre správcov povodí a lesov, či pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy i poľnohospodárov,“ uviedla Jeleňová.
Systém zlepší aj komunikovanie problému
Jeho implementácia na pilotných územiach zároveň zlepší komunikáciu o riziku povodní s verejnosťou v prípade rizika prívalových povodní. „Na nedávnom pracovnom rokovaní priblížili zástupcovia dotknutých obcí a odborníci zo zapojených regiónov koncepciu projektu a riešenia problematiky opakujúcich sa povodňových stavov. Zároveň poukázali na dôležitosť zvyšovania povedomia verejnosti o povodňovej ochrane,“ dodala hovorkyňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Krajská nadácia sa uchádza o 2 percentá na podporu ľudí v núdzi. Pomôcť môžete aj vy
Projekt Flopres realizuje viacero partnerov na slovenskej aj poľskej strane v období troch rokov, s ukončením v roku 2026, cez grantový program Life, ktorý je nástrojom Európskej únie na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a klímy.
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov od dnešného dňa začalo s prvou fázou deratizácie verejných priestranstiev. Tá sa celoplošne uskutoční v rámci riadnej preventívnej činnosti v termíne od pondelka 10. do nedele 30. marca.

Viac ako 400 starostov a primátorov z celého Prešovského kraja sa v pondelok 24. marca v Prešove stretlo na Zasadnutí regionálnej a miestnej samosprávy. Išlo v poradí o tretí ročník koordinačného stretnutia, ktorého zámerom je rozvíjať platformu pre spoluprácu a vzájomné partnerstvo medzi miestnou a regionálnou samosprávou. Podujatie zorganizoval Prešovský samosprávny kraj (PSK).

Mesto Prešov v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVAM) spustilo novú iniciatívu s názvom Kabinet podporného tímu, ktorá má za cieľ zlepšiť vzdelávacie prostredie a podporu žiakov.