KSK si posvieti na cementáreň v Turni nad Bodvou. Tá už prešla mimoriadnou kontrolou
Košický samosprávny kraj bude monitorovať kvalitu životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou. Župa tak reagovala na sťažnosti občanov. Ako uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, z Environmentálneho fondu získali na projekt dotáciu 85-tisíc eur. Tá by mala poslúžiť na laboratórnu a dátovú analýzu znečistenia ovzdušia, a tiež na stanovenie dopadov na pôdu a potravinový reťazec v blízkosti cementárne.
„Analýza vplyvu výroby na kvalitu obyvateľov je aktuálne o to dôležitejšia, keďže Ministerstvo životného prostredia SR schválilo rozšírenie prevádzky cementárne. V týchto dňoch bolo ukončené verejné obstarávanie na dodávateľa laboratórnych prác a spracovateľa certifikovanej analýzy rizika,“ uviedol Trnka. Ako župa ďalej informovala, kraj sa na spolufinancovaní bude podieľať prinajmenšom piatimi percentami.
Projekt by mal byť riešený v troch samostatných krokoch
„V prvom bude realizovaná dátová a čiastková laboratórna analýza dotknutého územia za účelom stanovenia najkritickejších lokalít. Následne sa prostredníctvom laboratórnych odberov stanový prítomnosť znečisťujúcich látok, ako ťažké kovy, organické znečisťujúce látky, PCB a pod. V poslednej etape prebehne posúdenie vplyvu znečisteného ovzdušia na ekosystém a potravinový reťazec dotknutého územia, teda vplyvu prevádzky na kvalitu života obyvateľov v dotknutej oblasti,” informuje KSK. Výsledkom by mala byť certifikovaná štúdia analýzy rizík. Na jej základe by sa mali vyhodnotiť dopady i návrhy opatrení.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Mesto rieši problémy nežiaduceho správania na školách. Pomôcť má aj schránka dôvery
Spaľovanie vplýva negatívne na širšie okolie
KSK vlani informoval, že dostal viacero podnetov na zhoršený stav životného prostredia v okolí cementárne. „Obyvatelia 13 obcí z okolia Turne nad Bodvou sa sťažovali na zhoršenú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach a zvýšenú chorobnosť. Podľa neoficiálnych vyjadrení zamestnancov cementárne v prevádzke prebieha, okrem spaľovania TAP-ov, aj spaľovanie zvyškov vedľajšieho živočíšneho produktu a medicínskeho materiálu, ktoré menia typický zápach a negatívne vplývajú na kvalitu života obyvateľov v dotknutom území,” priblížila košická župa.
Kraj požiadal o mimoriadnu kontrolu
Kraj sa obrátil na Slovenskú inšpekciu životného prostredia aj Inšpektorát životného prostredia Košice (IŽP Košice) s podnetom na vykonanie mimoriadnej kontroly. Tá cielila na kontrolu spôsobu nakladania s odpadom určeným na spoluspaľovanie v danej prevádzke. „Zároveň kraj žiadal o vykonanie kontroly dodržiavania výrobno-technických podmienok, za ktorých je predmetný odpad spoluspaľovaný, vrátane monitoringu emisií zo súvisiacich zdrojov znečisťovania ovzdušia,” dodáva KSK.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fajčiari si za svoj zlozvyk už čoskoro priplatia. Dokedy budú cigarety za pôvodnú cenu?
Inšpektorát poukázal pri kontrole na porušenie povolení
Inšpektorát životného prostredia Košice podľa župy minulý rok na jar zistil pri kontrole „porušenie v dodržiavaní podmienok integrovaného povolenia k vykonávaniu činnosti v prevádzke, konkrétne prekročenie platného celkového emisného limitu pre tuhé znečisťujúce látky”. Na základe týchto zistení by prevádzkovateľovi mala byť uložená pokuta, v zmysle zákona.
Zdroj: (SITA, kl)
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.