MAMIČKY, pozor: Počas poberania materskej dávky netreba platiť sociálne odvody
Od 1. januára tohto roka majú zamestnanec a SZČO vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie v období, v ktorom poberajú materskú dávku, alebo by im trval nárok na materské, ak tento nárok na materské nevznikol pre nesplnenie podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia.

NIE JE POTREBNÉ VYPĹŇAŤ TLAČIVO
Zmeny týkajúce sa vylúčenia platenia poistného nemajú vplyv na hodnotenie obdobia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky na dôchodkové účely. Toto obdobie sa aj po 31. decembri 2023 naďalej hodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia. Nie je potrebné vypĺňať žiadne ďalšie tlačivo navyše, tento proces vykoná Sociálna poisťovňa automaticky.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Rodičia, POZOR! Od januára si v Košiciach priplatíte nielen za materské škôlky
Zamestnanec a SZČO nemusia platiť poistné na sociálne poistenie v období, v ktorom poberajú materskú dávku a v ktorom by im trval nárok na materskú dávku, ak nárok na dávku nevznikol pre nesplnenie podmienky získania najmenej 270 dní nemocenského poistenia.
ZA ROVNAKÝCH PODMIENOK
Vylúčenie povinnosti platiť poistné bude trvať rovnaké obdobie a za rovnakých podmienok ako by inak trval nárok na materskú dávku. Podmienky trvania nároku na materské sú tak podmienkami trvania vylúčenia povinnosti platiť poistné. Podmienky trvania vylúčenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie sú napr. starostlivosť o dieťa, trvanie statusu iného poistenca, vek dieťaťa, o ktoré sa iný poistenec stará.
(sita, su)
Odporúčané články

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Mladí Slováci sa od rodičov osamostatňujú pomerne neskoro, tesne pred dovŕšením 31 rokov. Potvrdili to nové čísla Eurostatu za rok 2024. „Je to je druhý najvyšší vek spomedzi všetkých krajín Európskej únie,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Na prvom mieste sa nachádza Chorvátsko s vekom nad 31 rokov, v tesnom závese za Slovenskom sa nachádza Španielsko a Taliansko. Priemerný vek odchodu z domu v rámci krajín Európskej únie je asi 26 rokov.

Od 1. mája 2025 vstupujú do platnosti úpravy tarifného systému Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), ktoré sa dotknú najmä krátkych vzdialeností, doplnkových služieb a horskej dopravy vo Vysokých Tatrách.