MDŽ spája ženy po celom svete už 50 rokov
Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa každoročne oslavuje 8. marca ako symbol solidarity, boja za rovnoprávnosť a zlepšenie postavenia žien v spoločnosti. Hoci sa sviatok spája najmä so súčasnosťou, jeho korene siahajú hlboko do minulosti.

Prvý impulz k vzniku MDŽ prišiel v roku 1908, keď približne 15-tisíc žien pochodovalo ulicami New Yorku za lepšie pracovné podmienky, vyššie mzdy a volebné právo. V nasledujúcom roku vyhlásila Socialistická strana Ameriky prvý Deň žien, ktorý sa však oslavoval v rôznych termínoch. K medzinárodnému uznaniu došlo v roku 1910 na ženskej konferencii v Kodani, kde Clara Zetkinová navrhla ustanovenie spoločného dňa boja za práva žien.
Prvé oslavy Medzinárodného dňa žien na území dnešného Slovenska sa konali už v roku 1911 v Bratislave, organizované socialistickými skupinami v rámci Rakúsko-Uhorska. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa oslavy zamerali najmä na ľavicové a pracovné hnutia, pričom hlavným posolstvom bolo presadzovanie rovnosti a lepších pracovných podmienok pre ženy. Počas druhej svetovej vojny mohli byť oslavy potlačené pre konzervatívnu a nacionalistickú politiku režimu.
S nástupom komunistického režimu v roku 1948 sa MDŽ stal oficiálnym sviatkom. Oslavy boli veľkolepé, zahŕňali prehliadky, kultúrne podujatia a prejavy politických predstaviteľov, ktoré zdôrazňovali úlohu žien v spoločnosti. Tento trend pokračoval až do pádu komunizmu v roku 1989. Po Nežnej revolúcii a vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 sa MDŽ prestal sláviť ako štátny sviatok, no naďalej zostáva významným dňom na uznanie prínosu žien a riešenie rodových otázok.
Dnes tradične muži darujú ženám kvety alebo malé darčeky, čo pripomína oslavy Dňa matiek či Valentína. Tento zvyk pretrváva najmä v rodinách a na pracoviskách, kde sa často organizujú diskusie či spoločenské podujatia. Dátum 8. marca sa definitívne ustálil po roku 1917 a v Československu sa prvýkrát oslavoval v roku 1921. V roku 1975 Organizácia Spojených národov oficiálne vyhlásila 8. marec za Medzinárodný deň žien, čím mu dodala globálny rozmer.
Odporúčané články

Košice sa pripravujú na ďalšie významné športové podujatia. Mestskí poslanci schválili podporu kandidatúry na organizáciu hokejových MS 2029 a deklarovali záujem o rekonštrukciu Steel Arény. Zároveň mesto uzavrelo memorandum o spolupráci s organizátormi cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré prinesú Košiciam medzinárodnú viditeľnosť a podporu cestovného ruchu.

Areál bývalého Jednotného roľníckeho družstva v obci Beša pri Michalovciach je v súčasnosti miestom, kde prebieha chov býkov. Napriek schátraným budovám v okolí sa tu nachádza jedna modernejšia stavba, ku ktorej však nie je jednoduchý prístup. Miestni obyvatelia si všimli, že sa v tejto oblasti opakovane pohybuje Antonino Vadala, taliansky podnikateľ so spornou minulosťou.

Vyhliadková veža na vrchu Hradová, ktorá ponúka jedinečné výhľady na Košice a okolitú krajinu, by sa po rokoch mala dočkať rozsiahlej rekonštrukcie. Plány zahŕňajú modernizáciu osvetlenia, opravu konštrukcie a nový informačný systém.